Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Legislativa Sociální reforma - články metodický pokyn Úřadu práce k sKartám (NRZP)

metodický pokyn Úřadu práce k sKartám (NRZP)

V ážení přátelé, v příloze Vám posílám metodický pokyn Úřadu práce „Výplata nepojistných sociálních dávek prostřednictvím sKarty (postup ve speciálních případech)“. Je to metodický postup, který má sjednotit postup Úřadů práce při výplatě sociálních dávek u lidí, kteří ze subjektivních či objektivních důvodů nemohou osobně přijímat dávky prostřednictvím sKarty.

V zásadě je dvojí režim. Pokud již někdo pobírá dávky, tak dokud mu nebude vydána sKarta, výplata bude probíhat dosavadním způsobem. Pokud však se přihlásí nový žadatel, tak okamžitě mu bude vydána sKarta.

Prosím velmi dobře si prostudujte postup projednání rozhodnutí o způsobu výplaty dávek. Pokud například odmítne klient sKartu, tak bude rozhodovat Úřad práce v zásadě za něj. Může se stát, že dávky bude dostávat přímo pečující osoba, obec, případně další příjemce. Celý metodický pokyn je nedůstojný vůči osobám, které, z důvodu zdravotního stavu či stáří, nemohou dávky vybírat prostřednictvím sKarty. K metodickému pokynu vypracoval připomínky také pan JUDr. Jan Hutař, ředitel legislativního odboru NRZP ČR, které Vám posílám ve zvláštním dokumentu. Připomínky pana JUDr. Hutaře vypovídají o tom, že Úřad práce připravil metodický pokyn, který od 1. 12. 2012, kdy vstoupí v platnost zákon č. 331/2012 Sb., bude vlastně z velké části neplatný.

V této souvislosti si Vám ještě dovoluji poslat následující informaci, kterou mi sdělila Poradna NRZP ČR. V případě převzetí sKarty na Úřadu práce dostávají klienti informaci, že musí aktivovat kartu v bankomatu zadáním bezpečnostního pinu. A to i v případě, že nechtějí kartu využívat jako platební a nechávají si dávky převádět z účtu k sKartě na svůj vlastní účet. Dle informací zjištěných na kontaktním centru pro sKartu není povinnost aktivovat v tomto případě sKartu. Tato informace je pouze informací České spořitelny a není  její pravdivost ověřena na MPSV ČR.

Dále Vás upozorňuji na následující skutečnost. Pokud klient volá na telefonní linku Kontaktního centra pro sKartu: 800 752 782 (linka funguje zdarma, 24 hodin denně) a zvolí informace k sociálním dávkám, je mu oznámeno, že musí volat na kontaktní centrum pro sociální dávky na telefonní číslo 844 844 803. Tato linka však již není bezplatná.  Částečně volání hradí volaný a částečně volající.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem

Bc. Václav Krása
předseda NRZP ČR

____________________________


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

02_prijezd_2409-1710
krajsky-odborn10
06_prijezd_2509-0007
okolo-msk2011-301
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.