Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Legislativa Sociální reforma - články Pobočka firmy v domácnosti zaměstnance (NRZP)

Pobočka firmy v domácnosti zaměstnance (NRZP)

V ážení přátelé, dovoluji si Vás informovat o důležité věci, která se v poslední době začíná objevovat. Se změnami zákona o zaměstnanosti, které vstupují v platnost od 1. 7. 2012 dochází i ke změně některých příspěvků, které mohli zaměstnavatelé využít při zaměstnávání osob se zdravotním postižením přímo v jejich domácnosti.

Jde především o příspěvek na režijní náklady, který zaměstnavatelé nemohou nárokovat u zaměstnanců, pracujících doma. Někteří zaměstnavatelé to chtějí řešit tak, že navrhují osobám se zdravotním postižením pracujících v domácnosti, aby si ve svém bydlišti zřídily pobočky společnosti, u které jsou zaměstnány. Pokud toto nechtějí dělat, tak zaměstnavatelé je chtějí propustit.

Paní doktorka Pešlová z Poradny NRZP ČR v Brně vypracovala právní stanovisko k možnosti zřízení pobočky společnosti v bydlišti osob se zdravotním postižením, kteří pracují z domova. Toto stanovisko zní:

Od července 2012 je příspěvek (od Úřadu práce, který na Vás firma žádá) 8000 Kč vázán pouze na mzdové náklady na zaměstnance a jen na 75% jeho mzdy. Dříve tato celá částka mohla pokrýt 100% celkových mzdových nákladů a ještě i dalších souvisejících nákladů. Nově lze na ostatní náklady požádat o 2000 Kč navíc, ale ty se nevyplácí na domácké zaměstnance. Tyto 2000 Kč v zásadě dopokryjí náklady na mzdu zaměstnance. Firmy se snaží udělat z pracovní smlouvy na domácí zaměstnání smlouvu o zaměstnání na pobočce, kterou vytvoří firma u Vás v domácnosti.

Taková smlouva má ale vážná rizika, protože exekutor, finanční úřad, úřad práce i jiné kontrolní a exekuční orgány mohou navštěvovat pobočky organizace, což je například místo Vašeho bydliště. Pobočky zaměstnavatele jsou vedeny ve veřejných registrech, například v obchodním rejstříku. Exekutor může, v případě problémů Vašeho zaměstnavatele, exekuovat i majetek v místě pobočky, to je v bytě domácích pracovníků, pokud mají uzavřenou smlouvu o pobočce. Je důležité si uvědomit, že exekutor zabaví vše a teprve potom Vy byste museli prokazovat, že konkrétní věci nejsou majetkem Vašeho zaměstnavatele ale Vaším.

Bylo by obtížné prokázat, že máte ve své domácnosti pobočku zaměstnavatele, ale firmě nepatří žádný majetek. Důležité je také si uvědomit, že byste museli mít se zaměstnavatelem i smlouvu o nájmu Vašich prostor a nábytku, spotřeby elektřiny, vody a podobně. Pravděpodobně málokdo z Vás si schovává doklady o koupi nábytku, aby u exekutora později prokázal, že konkrétní věci skutečně patří Vám.

Proto Vás upozorňujeme na tuto věc, protože v této době zaměstnavatelé Vás můžou oslovit s uzavřením smlouvy o pobočce. Dle našeho mínění je to riziková záležitost a měli byste si to důkladně rozmyslet a zvážit zda příjem ze zaměstnání stojí za takové riziko.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem
Bc. Václav Krása
předseda NRZP ČR


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

vzduch-v-trinci-02
31_zahajeni_2609-173...
rakousko2011-06
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.