Duševní pružnost a zdraví
Duševní pružnost lze rozvíjet
Z praktického hlediska je důležité, že duševní pružnost je možné kultivovat (Nešpor, 2015). Některé příklady následují:
– Humor. Podstatou humoru je překvapivý pohled, absurdita, nadsázka, neobvyklá souvislost a paradox. Je proto logické, že si lidé často dělají legraci z lidí a skutečností, které vyvolávají obavy.
– Úsměv a smích: Ty patří k vrozeným způsobům, jak se uvolnit a přeladit. Zejména úsměv se často objevuje v běžném společenském kontaktu nezávisle na humoru. Oprávněně se říká, že „ha, ha, ha“ často přechází v „aha!“
– Jinou možností je kultivovat zdravé emoce, např. laskavost. Ty s duševní pružností úzce souvisejí, protože rozšiřují vědomí a usnadňují příjem a zpracování informací z okolí (Fredrickson, 2013).
– Kroska et al. (2020) doporučují formy psychoterapie, které zvyšují otevřenost, zlepšují uvědomování i nepříjemných emocí a usnadňují jednat vědomě a cíleně.
– Z dalších možností lze zmínit některé meditační techniky, zejména ty, které rozvíjejí sebeuvědomování a zdravé emoce, jako je Meditace milující laskavosti.
– Duševní pružnosti a emoční stabilitě prospívá racionální životní styl, např. přiměřeně spánku.
– Na duševní pružnost naopak působí negativně návykové látky a aktivity, bažení po nich a úrazy hlavy.
– V souvislosti s duševní pružností je třeba zmínit životní cíle a hodnoty. Může se např. stát, že v určité situaci nelze nějakého cíle dosáhnout. To je třeba přijmout a přeorientovat se k jiným, realističtějším cílům.
– Užitečné jsou i sociální a komunikační dovednosti, a i ty lze zvyšovat. K tomu ostatně často dochází spontánně v průběhu života. To lze ilustrovat na příkladu. Na urážku nebo výtku lze reagovat nepružně a automaticky odseknout. Lze si také místo toho uvědomit širší kontext situace a uvažovat o konstruktivnějších možnostech.
– Připravenost na všechny možnosti. Např. manželka závislého muže chce manželství zachovat, ale je připravena i na rozpad vztahu. To jí dává větší klid a svobodu a pomůže jí náročnou situaci lépe zvládat.
– Důležitá je schopnost se přeladit za pomoci cvičení, jiné fyzické aktivity, klidného bráničního dýchání atd.
– Z hlediska duševní pružnosti a tvořivosti jsou zajímavé relaxační techniky (nahrávky řady z nich volně na webu drnespor.eu). Místo autosugesce si lze v závěru relaxační techniky položit otázku. Ta se může týkat řešení problému nebo hlubšího pochopení určitého jevu.
– Jedním ze způsobů, jak podnítit pružnost myšlení a tvořivost, jsou vhodně volené otázky. Lze se např. zeptat: „Jaké existují jiné možnosti?“
Závěr a souhrn
Duševní pružnost podstatně ovlivňuje tělesné i duševní zdraví a usnadňuje zvládání stresu. Existuje řada možností, jak duševní pružnost zvyšovat.Literatura
Fredrickson B. Love 2.0 New York: Hudson Free Press 2013; 248.
Gentili C, Rickardsson J, Zetterqvist V et al. Psychological Flexibility as a Resilience Factor in Individuals with Chronic Pain. Front Psychol. 2019; 10:2016.
Kashdan TB, Rottenberg J. Psychological flexibility as a fundamental aspect of health. Clin Psychol Rev. 2010; 30(7):865-78.
Klietz M, Drexel SC, Schnur T et al. Mindfulness and Psychological Flexibility are Inversely Associated with Caregiver Burden in Parkinson's Disease. Brain Sci. 2020; 10(2):111.
Kroska EB, Roche AI, Adamowicz JL et al. Psychological flexibility in the context of COVID-19 adversity: Associations with distress. J Contextual Behav Sci. 2020; 18:28-33.
Nešpor K. Duševní pružnost. Praha, Portál 2015; 144
Pieruccini-Faria F, Lord SR, Toson B. Mental Flexibility Influences the Association Between Poor Balance and Falls in Older People - A Secondary Analysis. Front Aging Neurosci. 2019; 11:133.
Ram D, Chandran S, Sadar A, Gowdappa B. Correlation of Cognitive Resilience, Cognitive Flexibility and Impulsivity in Attempted Suicide. Indian J Psychol Med. 2019; 41(4):362-367.
Ratner L, Martin-Blais R, Warrell C et al. Reflections on Resilience during the COVID-19 Pandemic: Six Lessons from Working in Resource-Denied Settings. Am J Trop Med Hyg. 2020; 102(6):1178-1180.
MUDr. Karel Nešpor, CSc.
drnespor@gmail.com
www.drnespor.eu