Alfons Maria Mucha

N arodil se 24. července 1860 v Ivančicích. Český malíř a designér v období Art nouveau. Narodil se v rodině Ondřeje Muchy a jeho ženy Amálie. Kromě Alfonse měli ještě dva dcery. Vystudoval Slovanské gymnázium a neúspěšně se pokoušel o studium na pražské Akademii. Začal pracovat jako písař u ivančického soudu. Připravoval pro ochotnická představení dekorace a plakáty, navrhoval pozvánky.

V roce 1875 se zrodila jeho první přesně datovaná kresba, představuje Janu z Arku na hranici. Roku 1879 začal pracovat ve Vídni jako malíř divadelních dekorací pro firmu Kautský-Brioschi-Burghardt. Z Vídně odešel do Mikulova, kde maloval portréty místních. V roce 1883 hrabě Khuen-Belassim vyzval Muchu k vytvoření dekorací interiérů zámku Emmahof (Emín) poblíž Hrušovan nad Jevišovkou.

Roku 1885 začal studovat akademii výtvarných umění v Mnichově a o dva roky později v Paříži Julianovu akademii a později přešel na Colarossiho akademii. Byl pověřen ilustrovat Výjevy a epizody z německé historie od Charlese Seignebosa.

K osudovému zlomu v jeho kariéře došlo roku 1894. Získal objednávku na plakát pro Sarah Bernhardtovou. Nastalo jeho nejslavnější období na přelomu 19. a 20. Století, když pracoval v Paříži. Oženil se a odcestoval do Spojených států, aby si vydělal na realizaci projektu Slovenská epopej. Tento projekt maloval na zámku Zbiroh a byl dokončen v roce 1928 a mecenáš Charles Crane ji věnoval Praze. Cyklus pláten byl dříve viděn na zámku v Moravském Krumlově a nyní je umístěn v Praze ve Veletržním paláci.

Mucha nebyl pouze grafikem, ale zasahoval do všech uměleckých oborů sochařstvím počínaje a divadlem konče. Byl umělec v oboru užitého umění, mimo jiné vytvořil grafickou podobu československých bankovek i návrh okna v katedrále sv. Víta. Byl rovněž dobrým fotografem. Fotografie používal jako předlohu při své malířské tvorbě.

Alfons Mucha zemřel v Praze 14. července 1939 po výslechu gestapem na zápal plic. Je pochován je na hřbitově na Vyšehradě.

Eva Kozelská


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.