Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Holandský odborník přednášel na téma ohrožených dětí (TZ)

Holandský odborník přednášel na téma ohrožených dětí (TZ)

V dubnu proběhla na pozvání Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze, Brně a Ostravě sada přednášek odborníka na náhradní rodinnou péči a spolupracovníka UNICEF René de Bot. Ten se dlouhodobě zabývá tématem péče o ohrožené děti v Nizozemí a některých zemích bývalého východního bloku.

Během semináře „Nejlepší zájem dítěte pohledem pracovníka OSPOD“, který proběhl v rámci projektu „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ realizovaného MPSV, vysvětlil René de Bot interaktivní formou důvody, proč klást větší důraz na preventivní práci s rodinou a preferovat náhradní rodinnou péče oproti péči ústavní.

„Cílem seminářů bylo podpořit sociální pracovníky v práci s ohroženými dětmi a rozšířit jejich vnímání celého systému o pohled dítěte. Důležitým tématem byly i finanční výhody náhradní rodinné péče, která je ve srovnání s ústavní péčí mnohem levnější“, uvedla Jana Hanzlíková, náměstkyně pro sekci správních činností a sociální politiky MPSV.

Zajímavou zkušeností pro pracovnice OSPOD, které se semináře zúčastnily, byla lektorova zážitková metoda přednášky, kdy mohly účastnice nahlédnout do prožitku dítěte ve chvíli, kdy je odebíráno z rodiny. René de Bot klade také velký důraz na téma zapojování komunity do péče o děti, význam vědomí dítěte o svých kořenech a snahu udržovat jeho vztahy s biologickými rodiči, k čemuž dodává: „Je právem dítěte znát svou historii a vědět, kdo jsou jeho rodiče.“

Více o projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí najdete na www.pravonadetstvi.cz.

Vladimír Řepka
tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
Ministerstva práce a sociálních věcí


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

05-opava-jakartovice
cyklomaraton-k24-201...
P5303041
img_3700
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.