Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jednoduchá a užitečná technika pro lepší sebeovládání (MUDr. Karel Nešpor, CSc.)

Jednoduchá a užitečná technika pro lepší sebeovládání (MUDr. Karel Nešpor, CSc.)

N a úvod: Technika „semafor“ nachází uplatnění v mnoha oblastech, lze jmenovat např.: Zvládání impulzivity u dětí a dospívajících i jejich rodičů a učitelů (např. Goleman, 1997), při léčbě návykových nemocí, v prevenci agresivního jednání, v pracovním prostředí, zejména u zaměstnání spojených s velkým rizikem, jako je práce s vysokým napětím.
Tuto techniku používáme mnoho let u pacientů závislých na psychoaktivních látkách a patologických hráčů (Nešpor, 2017a). Zařazujeme ji také do seminářů týkajících se zvládání profesionálního stresu u zdravotníků. V obou případech se setkáváme s pozitivním ohlasem. Řada bývalých pacientů semafor s úspěchem používá ke zvládání bažení, stresu a rizikových emocí.

Popis techniky

Velkou výhodou této techniky je skutečnost, že semafor a jeho fungování má moderní člověk hluboce vštípeno do paměti. Proto si dokáže semafor vybavit i při stresu a v dalších situacích, kdy jsou oslabeny kognitivní funkce.

Červené světlo: Jedinec si představí červené světlo semaforu a zastaví automatické, primitivní jednání. Je ovšem třeba rozpoznat, kdy je ohroženo sebeovládání. Riziko může být způsobeno vnějšími podněty (např. urážka) nebo situací ve vnitřním prostředí (např. únava). Rozpoznat rizikové podněty není zdaleka tak triviální, jak by se mohlo zdát. Vyžaduje to jistou míru uvědomování sebe sama a okolí. V anglicky psané literatuře se pro tuto schopnost používá pojem „mindfulness“ (Kabat-Zinn, 1991). Této stadium techniky je nejdůležitější. Někteří naši pacienti v rizikové situaci rozsvítí ve fantazii červené světlo, což k zachování sebeovládání většinou stačí.

Žluté světlo: Jedinec si představí žluté světlo a uvědomí si různé možnosti, které nabízí daná situace. Bere při tom v úvahu i dlouhodobé následky. Kupříkladu po skončení pracovní doby existují desítky lepších alternativ, než se jít intoxikovat. V praxi postačuje vybrat nejvýhodnější možnost ze dvou nebo tří. To je mnohem snazší, když se před tím dotyčný uklidnil např. břišním dýcháním s prodlouženým výdechem, bezpečnou fyzickou aktivitou (např. vyjít jedno či dvě patra do schodů) nebo relaxační technikou. Pomáhá i úsměv, představa uklidňujícího místa, rozhovor s někým, kdo na člověka příznivě působí, duchovní praktiky a napít se vody, což je zvláště vhodné pro závislé na alkoholu, protože se tak zmírní bažení. (Nešpor, 2017b).

Zelené světlo: To zde znamená vybranou možnost realizovat a zpětně vyhodnotit, nakolik se osvědčila. Usnadní se tak rozhodování v podobných situacích v budoucnu.

Tři typy semaforů

K výhodám semaforu patří, že je možné zvolit vhodnou možnost ještě před tím, než nastane riziková situace.

Místní semafor: Jedinec ho ve fantazii umístí před rizikové místo, např. prodejnu, kde si dříve pravidelně kupoval alkohol. Kolem podobných míst doporučujeme raději ani nechodit. To je důležité zejména na počátku abstinence.

Časový semafor: Ten se rozsvěcí v rizikovou dobu, např. konec pracovního týdne, den výplaty, vlastní narozeniny atd.

Situační: Rizikové situace mohou nastat i na nečekaných místech nebo v neobvyklou dobu, např. hádka, nečekaný zdravotní nebo pracovní problém nebo setkání s rizikovým člověkem.

Semafor jako pomůcka při rozhodování v situaci, kdy má jedinec dostatek času

V tomto je možné případě pracovat s tužkou a papírem, uvažovat o větším počtu možností a přiřadit jim číselné skóry např. podle následujícího klíče: plus 3 velmi výhodná, plus 2 jasně výhodná, plus 1 spíše výhodná, 0 neutrální, minus 1 spíše nevýhodná, minus 2 jasně nevýhodná, minus 3 velmi nevýhodná.

Proč používat semafor často a v různých situacích

Hlavní důvod spočívá v tom, že jedinec lépe zvládne náročné situace, stres a rizikové emoce. Kromě toho se tak tuto techniku dobře naučí. Dovednost získaná při použití semaforu v jedné oblasti života se přenese i jinam. Např. zvládnutí rizikové emoce za pomoci semaforu usnadní jeho pozdější použití ke zvládnutí bažení nebo stresu.

Techniku semafor může připomenout obrázek, který nosí jedinec s sebou např. v peněžence nebo mezi doklady. Obrázek semaforu je možné umístit také např. vedle počítače, nad východ z bytu nebo na kuchyňskou linku, což je zvláště vhodné při sklonu k přejídání.

Literatura
  • Goleman D. Emoční inteligence. Praha: Columbus 1997; 352.
  • Kabat-Zinn J. Full catastrophe living: using the wisdom of your body and mind to face stress, pain, and illness. New York: Dell 1991; 453.
  • Nešpor K. Léčba návykových nemocí – interaktivní semináře. Volně na www.drnespor.eu, accessed 22. 5. 2017a.
  • Nešpor K. Spontánní relaxace, relaxační techniky a relaxace v běžném životě. Volně na www.drnespor.eu, accessed 22. 5. 2017b.

MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení povolte JavaScript
www.drnespor.eu


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

16-opava-jakartovice
IMG_0107
P5303049
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.