Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Revmatoidní artritida - příznaky které byste neměli ignorovat (Ordinace.cz)

Revmatoidní artritida - příznaky které byste neměli ignorovat (Ordinace.cz)

P řestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán v těle, například plíce, srdce nebo oči.

Revmatoidní artritida je systémové onemocnění. Relativně časté jsou nespecifické příznaky: únava, úbytek na váze a subfebrilní teplota. Přestože artritida primárně postihuje klouby, může se projevit i v kterémkoli jiném orgánu. Odhaduje se, že až 40 % pacientů s RA má mimokloubní projevy. Nejčastěji se vyskytují u pacientů s vysokými hladinami autoprotilátek a vysokou aktivitou nemoci. Jedním z častých mimokloubních projevů onemocnění je například anemie (chudokrevnost), která postihuje 15–25 % všech pacientů s revmatoidní artritidou. Některé zdravotní problémy, které se u pacientů vyskytují, jsou způsobeny vedlejšími účinky léčiv. To je případ plicní fibrózy nebo třeba osteoporózy.

Dejte si pozor na tyto problémy, a kontaktujte svého lékaře, pokud si jich všimnete
 1. Revmatoidní uzly

  Jedním z nejtypičtějších mimokloubních příznaků jsou takzvané revmatoidní uzly. Jsou to většinou podkožní kulovité útvary o velikosti hrášku, které svou přítomností mohou působit mechanické obtíže. Kromě podkoží se mohou revmatoidní uzly vzácně objevit také ve vnitřních orgánech.

  Uzly ale nejsou jediným možným projevem revmatoidní artritidy, který je pozorvatelný na kůži. Za dalšími kožními změnami včetně vřídků může stát autoimunitní zánět drobných cév neboli vaskulitida.
 2. Anemie

  Jedním z mimokloubních projevů RA může být chudokrevnost neboli anémie, která postihuje kolem dvaceti procent všech pacientů s tímto onemocněním. Příznaky anémie jsou především únava, malátnost a bledost pokožky, ale spolehlivě ji odhalí až rozbor krve. Při snížení počtu červených a bílých krvinek se zvyšuje náchylnost k infekcím a vzniku malignit.
 3. Dýchací potíže

  Máte-li RA je zde vyšší riziko zjizvení vazivové tkáně v plicích. Tato tkáň stojí v cestě dýchacím plynům a zhoršuje tak okysličování krve v plicích. Navštivte tedy svého lékaře ihned, pokud máte kašel, který nezmizí, nebo trpíte dušností při běžných činnostech.
 4. Bolesti žaludku nebo zažívací potíže

  Revmatoidní artritida zvyšuje vaše šance na výskyt vředů, krvácení do žaludku, a podmínek, jako je kolitida a divertikulitida. To může být v důsledku zánětu z RA, nebo z důvodu nežádoucích účinků léků. Zácpa nebo naopak průjem tak může být varovným signálem, že množství dobrých a špatných bakterií ve střevě je nevyvážené.
 5. Neurologické potíže

  Mezi časté příznaky RA patří také syndrom karpálního tunelu, který se vyznačuje brněním a mravenčením v zápěstí a rukou, přirovnávaném k pocitu nepříjemného brnění, které nastane po nárazu do brňavky. Vaše oteklé klouby mohou tlačit na nervy, což může vyvolat pocit mravenčení v různých částech těla.

  Bolestivé brnění se zhoršuje v noci. Pokud s těmito příznaky půjdete k lékaři a neuvedete další známky RA, můžete být chybně diagnostikováni pouze se syndromem karpálního tunelu.
 6. Oční problémy

  Nejčastější oční komplikací doprovázející tuto chorobu je zánět spojivek. Projevuje se pocitem písku v očích a pálením. Daleko nebezpečnější jsou však záněty postihující hlubší struktury oka, které hrozí rozvojem slepoty či proděravěním oční koule. Tyto potíže jsou naštěstí velice vzácné a vyskytují se hlavně u osob s velmi aktivní formou choroby.
 7. Osteoporóza

  Některé RA léky mohou vyvolat úbytek kostní hmoty, což zvyšuje riziko zlomenin. Příčinou je chronický zánět, obvykle také terapie glukokortikoidy a omezená hybnost.
 8. Infekce

  RA představuje zvýšené riziko infekce, které bývá potencováno účinkem terapie, zejména biologickými preparáty.
 9. Sucho v ústech a očích

  Lidé postižení RA mají také zvýšené riziko Sjögrenova syndromu, autoimunitního onemocnění, které se projevuje výrazně sníženou produkcí slin a také poškozením slzných žláz a suchostí očí. Tento stav se může projevit už v raných stádiích RA. U žen může způsobit vaginální suchost a bolest při sexu.
 10. Změny nálady

  Pacienti s revmatoidní artritidou trpí často depresí. Jedná se zhruba o třetinu lidí s touto nemocí. K rozvoji deprese přispívá nutnost vyrovnat se se ztrátou hybnosti, nezávislostí a snížením kvality života. Promluvte si se svým lékařem, pokud si všimnete změny ve vaší náladě. Ten může navrhnout odpovídající léčbu, která vám může pomoci.
 11. Problémy se sluchem

  Některé výzkumy naznačují, že RA nebo léky používané k léčbě mohou způsobit problémy se sluchem. Pokud si tedy vy nebo vaše rodina všimne změny v této oblasti, lékař může být schopen přizpůsobit léky nebo doporučit naslouchátko.
 12. Srdeční problémy

  U nemocných s RA je vyšší riziko ICHS (ischemické choroby srdeční) a aterosklerózy, což může vézt k infarktu myokardu. Bolest na hrudi, a to zejména spojená s aktivitou, by měla být sledována lékařem.
 13. Postižení ledvin

  Nejčastěji se jedná o postižení ledvin, které je relativně časté u jedinců v pokročilých stadiích nemoci a projevuje se nefrotickým syndromem.

Uvedené orgány nejsou jedinými, jejichž správné fungování může být následkem onemocnění artritidou narušeno. Příznaky tak mohou být velmi pestré a samotné komplikace různě závažné. Proto neváhejte navštívit svého revmatologa v případě, že se u vás objeví jakékoliv netypické zdravotní obtíže.

Zdroj: www.webmd.com


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

18
IMG_0122
m-r-polsko2011-21
v-dolina2011-09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.