Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Spiritualita (Dobromysl.cz)

Spiritualita (Dobromysl.cz)

L Lidé s mentálním postižením a souvisejícími vývojovými vadami mají právo vybrat si svůj vlastní projev duchovna, praktikovat tuto svou víru, účastnit se duchovních aktivit a být součástí náboženské komunity podle svého výběru. Mají právo na rozhodnutí neúčastnit se náboženských a duchovních aktivit.

 

Východiska

Mnoho podpůrných organizací uznává právo na svobodu vyznání, ale málokdy zahrnuje spiritualitu do individuálních plánů. Zároveň často nepomáhá lidem účastnit se duchovních aktivit či náboženských obřadů podle jejich volby a zvyklostí.

Přestože mnoho náboženských obcí a hnutí adoptovalo programy a postupy zaměřené na lidi s mentálním postižením, jedinci a jejich rodiny se často setkávají s rozpačitou reakcí. Duchovní aktivity a náboženské obce nabízejí zatím nevyužité zdroje komunitní podpory a integrace, sahající daleko za hranice pouhého praktikování víry a důvěry. S respektem ke kulturnímu a rodinnému pozadí nabízejí možnosti individuálního výběru, rozvíjení vztahů a sociálních vazeb, služby druhým.

 

Postoj

Právo na duchovní růst a náboženský projev s ohledem na osobní historii, tradice a současné volby, stejně tak jako právo neúčastnit se duchovních aktivit by mělo být ctěno a podporováno jak organizacemi tak náboženskými komunitami.

Duchovnost je důležitou součástí lidské existence a měla by se vyjadřovat jak náboženskými praktikami, tak prostřednictvím osobních hodnot. Duchovnost a náboženská volba by měly být nedílnými aspekty určování a posilování individuálních a rodinných potřeb a zájmů.

Organizace a náboženské komunity by měly poskytovat vzdělání v oblasti duchovní podpory pro lidi s mentálním postižením a souvisejícími vývojovými vadami.

 

Schváleno: Představenstvo AAMR, 28. 5. 2002, Kongres delegátů střešní organizace The Arc of the United States, 9. 11. 2002

  
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-503
IMG_1222
okolo-msk2011-302
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.