Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chodby Nemocnice Podlesí krášlí kresby talentovaného handicapovaného kreslíře Miroslava Konderly

Chodby Nemocnice Podlesí krášlí kresby talentovaného handicapovaného kreslíře Miroslava Konderly

U Unikátní trojrozměrné kresby dopravních prostředků a historických staveb v současnosti zútulňují chodby Nemocnice Podlesí, která je členem skupiny AGEL.

Výtvarná díla talentovaného handicapovaného kreslíře Miroslava Konderly zde slouží k vytvoření příjemnějšího prostředí pro pacienty i personál, ale zároveň jsou i prostředníkem k dobročinným aktivitám. Každý z obrázků je totiž možné „adoptovat“ a přispět tak na charitativní účely.

„Výstava zahrnuje celkem sedm obrázků, kdy příjmovému oddělení nemocnice dominují obrázky dopravních prostředků, zatímco na recepci kardiologické ambulance jsme umístili hrady a zámky. Návštěvníci a pacienti si veselou výzdobu pochvalují, a málokdo tipuje, že by za nimi mohl stát dokonce handicapovaný autor,“ říká Marcela Šimandlová, koordinátorka výstavy a marketingová pracovnice Nemocnice Podlesí.

Autorem dech beroucích výtvarných prací, které vynikají realističností a propracovaností detailů, je mladý talentovaný kreslíř Miroslav Konderla, jenž je klientem třineckého denního stacionáře Radost.

„Jeho kresby jsou propracované do posledních detailů a taková je i technika jeho práce. Kreslí spontánně bez dlouhých příprav či teoretických znalostí. Nejdříve vzniknou obrysy tužkou, jakoby v 3D provedení, poté přicházejí na řadu barevné fixy, a během týdne je obraz dokončen. Největší slabost má Mirek pro auta starých značek, ať už české, nebo zahraniční výroby. V pozadí ale určitě nezůstávají ani jeho kresby hradů či zámků,“ dodává Marcela Šimandlová.

Výstavka v Nemocnici Podlesí potrvá do konce roku a průběžně v ní budou přibývat i nová dílka, která mladý kreslíř vytvoří. Celý půlrok tak budou moci návštěvníci, pacienti i personál Nemocnice Podlesí obdivovat nádherné kresby a také pomáhat potřebným – prostřednictvím „adopce obrázku“. Akce probíhá pod záštitou Evropského spolku pro zdravotně postižené.

„Srdečně děkujeme Nemocnici Podlesí, která nám svou velkorysostí vyšla vstříc a umožnila tak realizaci této výstavky pod názvem ‚Adoptuj si můj výtvor‘. Podpora volnočasových aktivit hendikepovaných spoluobčanů a seniorů je pro nás nesmírně důležitá a velmi si jí ceníme,“ uzavírá Mgr. Jana Turková z Evropského spolku pro zdravotně postižené. 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140720
P1090997
p1140714
P1100029
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.