Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Usnesení Republikového výboru NRZP ČR (NRZP)

Usnesení Republikového výboru NRZP ČR (NRZP)

V ážení přátelé, dnešního dne se uskutečnilo jednání Republikového výboru NRZP ČR. Republikový výbor mimo jiné projednal přípravu tzv. velké novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Republikový výbor konstatoval, že záměry MPSV ČR se zásadním způsobem liší od představ NRZP ČR, jak by měl být nově upraven zákon o sociálních službách.

Očekávali jsme, že novela změní způsob posuzování míry závislosti, posílí neformální péči a zlepší zabezpečení pečujících osob. Místo toho MPSV ČR v novele navrhuje větší administrativu, ale především zcela mění poslání zákona o sociálních službách. Součástí zákona by měli být i záležitosti, které se týkají rodinného práva jako je například drogová závislost u dětí, rozpad rodiny, nepřizpůsobivá mládež a podobně. Toto jsou věci, které dnes řeší na obcích odbory sociální péče o děti a nechápeme jak mohou být zahrnovány tyto služby do zákona o sociálních službách. Připravovaná novela zákona o sociálních službách směšuje sociální práci a sociální služby. Velkou obavu v nás vzbuzuje i návrh, aby u osobní asistence došlo k významnému navýšení finančních prostředků, ale s tím, že příjemcem peněz by nebyl klient, ale poskytovatel osobní asistence. Bylo by to popření základní myšlenky zákona o sociálních službách, že klient rozhoduje od jakého poskytovatele sociální služby si objedná pomoc. Může kdykoliv změnit poskytovatele služby, nebo si najme několik osobních asistentů, kteří mu budou pomáhat a nemusí být v pracovním vztahu u žádného registrovaného poskytovatele sociálních služeb. Tato variabilita a rozhodovací prvek na straně klienta je navrhovaným modelem popřen.

Vážení přátelé, RV NRZP ČR schválilo prohlášení k připravované novele zákona o sociálních službách, které Vám posíláme jako odkaz na konci tohoto textu. Toto prohlášení jsme poslali představitelům vládní koalice a vedení Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. V této věci budeme dále jednat a samozřejmě Vás budeme informovat.

Přeji Vám všechno dobré.

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR


  • Prohlášení RV NRZP ČR (PDF) (doc)


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-04
cyklomaraton-k24-201...
okolo-msk2011-106
img_3650
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.