Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Theatr ludem besedovali o terapii loutkou

Theatr ludem besedovali o terapii loutkou

D íky navázané spolupráci se členy sdružení Theatr ludem, Moravská Otrava jsme ve čtvrtek 14. dubna přijali pozvání do Loutkové kavárny Divadla loutek na zajímavou besedu a seminář, týkající se dílen Terapie loutkou, jejichž klienty jsou i děti ze speciální SŠ, ZŠ a MŠ Třinec, kterým tuto terapii zprostředkováváme a financujeme v rámci aktivit již probíhajícího projektu „Podané ruce.“

V komorní atmosféře místní kavárny, kde jsme se jako jediní přespolní seznámili s místními zástupci škol a zařízení rovněž využívající terapie loutkou, jsme živě debatovali o tom, co dílny přinesly a přinášejí klientům, v čem spatřujeme jejich smysl a účinek. I když jsme aktivními uživateli teprve krátce, neboť máme za sebou první dvě lekce ze čtyř a ve zmíněných institucích využívají terapie již pátým, šestým rokem, měli jsme na základě předchozí konzultace s vychovatelkami a vyučujícími našich klientů a také díky osobní zkušenosti možnost debatovat, podělit se o své postřehy a připomínky, popřípadě navrhnout nová témata a náměty k dalším dílnám.

Jistě zajímavým námětem bylo téma sexuální výchovy, s jejíž interpretací mají vyučující mnohde problém, či možnost navození a zvládání modelových situací u lékaře a při vyšetření, které mnohdy vyvolávají negativní emoce.

Prostřednictvím tohoto setkání jsme navázali nové kontakty i možnosti spolupráce a to v mnoha dalších oblastech, které úzce souvisejí s myšlenkou a náplní našeho projektu „Podané ruce“. Jednou z vizí by mohla být aktivní spolupráce při hledání nových loutkoherců, kteří by díky svému výjimečnému talentu, vrozené empatii i taktu rozšířili stávající řady herců-terapeutů, či navázání spolupráce s výtvarnou obcí, která se zaměřuje na práce hendikepovaných umělců v souvislosti s naší snahou o prosazení a umělecké zrání klienta stacionáře Radost, Mirka Konderly. 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
septik
img_9082
75_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.