Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Česnek medvědí – bylinka pro jarní detoxikaci (Ordinace.cz)

Česnek medvědí – bylinka pro jarní detoxikaci (Ordinace.cz)

S příchodem jara bychom neměli zapomenout na pravidelnou jarní očistu organismu, která je pro naše tělo velmi prospěšná. S tímto nám může pomoci bylinka zvaná česnek medvědí, která patří mezi významné detoxikační potraviny, a proto je vhodné ho právě na jaře zařadit do svého jídelníčku. Nejúčinnější je ve svém přirozeném stavu, usušené lístky ztrácejí svou sílu.

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti klasického česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry a kúry na odstranění škodlivých látek. V medvědím česneku jsou totiž obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, alicin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus.

Podpora imunity

Bylina je bohatým zdrojem vitamínu C. 100 g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je samo o sobě trojnásobkem doporučené denní dávky vitamínu C pro člověka. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi důležitý antioxidant upevňující naši imunitu, stimulující tvorbu bílých krvinek, podílející se na tvorbě kolagenu, zajišťující pružnost kostí, zubů, pleti, cév, lepší vstřebatelnost železa, měl by mít brzy z jara místo v našem jídelníčku.

Nejen na rýmu a nachlazení

Jednou z dalších účinných látek, kterou medvědí česnek ukrývá, stejně jako klasický česnek či cibule, je silně antibakteriální alicin, který pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, mírní tuberkulózu, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky trichomony, kteří jsou příčinou ženských vaginálních onemocnění. Dále předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran a vředů, právě i díky vitamínu C, o kterém již byla zmínka, pomáhá likvidovat kandidu a chránit nás tak před celou řadu nepříjemných jevů, které jdou ruku v ruce s kvasinkovou infekcí.

Prevence rakoviny

Flavonoidy obsažené v česneku mají antibakteriální a antivirový účinek, snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet nemocím srdce a kardiovaskulárním chorobám, navíc pak jako antioxidanty chrání tělo před rakovinou jícnu, žaludku a tlustého střeva. Čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží a úspěšně vylepšuje krevní obraz. Česnek medvědí je považován za účinný prostředek ke zničení zlatého stafylokoka. Tonizuje oslabený nervový systém a pomáhá při revmatických bolestech.

Čerstvé nasekané listy mají čistící účinek na ledviny, močový měchýř a stimulují odchod moči.

Podpora trávení

Medvědí česnek působí proti nadýmání a křečím. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům.  Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Rostlina má rovněž příznivý vliv na žaludek. Harmonizuje zažívání a podporuje chuť k jídlu.

Za zmínku stojí také obsah železa, které bývá deficitní u dětí, těhotných, aktivních sportovců, konkrétně běžců, případně při zánětlivém onemocnění střev, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida atd. Projevy jeho nedostatku jsou doprovázeny výraznou bledostí, dýchavičností, únavou, u žen ztrátou menstruace.

Dále také příznivě působí při cukrovce, protože obsahuje látky snižující hladinu cukru v krvi. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách.
Pozor na alergie

Někteří lidé mohou být však alergičtí na česnekové silice. Alergické reakce se mohou projevit otokem hrdla nebo dýchacími potížemi, při kontaktu s pokožkou může dojít k jejímu podráždění a zarudnutí. Nadměrné užívání česneku může vyvolat průjem, nadýmání i záněty ledvin.

Použití v kuchyni

Zatímco u česneku kuchyňského se používají stroužky, u medvědího listy. Můžete je přidat do všeho, kam měl přijít česnek či pažitka, připravit z nich pesto či salát, posypat chleba s máslem, vařené brambory nebo listy jednoduše spařit a podávat jako listový špenát.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn09
v-dolina2011-01
P6265912
socialni-podnik02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.