Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak ovlivňuje počasí náladu

Jak ovlivňuje počasí náladu

M noho lidí předpokládá, že sluníčko v nás probouzí dobrou náladu a naopak déšť a zima nám náladu zhorší. Japonsko patří mezi země s nejvyššími počty sebevražd v rozvinutém světě, proto se tamní vědci rozhodli udělat studií na téma vlivu počasí na psychiku. Tým vedený Hirošim Kadotanim z lékařské univerzity prověřil 971 sebevražd či pokusů o ně a porovnal je s meteorologickými záznamy.

Mnoho lidí si také myslí, že každý déšť a mlhy znamenají depresi a naopak. Ovšem výsledek byl překvapivý, mnoho z těchto případů se stal 3 až 7 dnů po špatném počasí (méně slunce, déšť). Psycholog Theo Klimstra při studii „Individuální rozdíly v tom, jak počasí ovlivňuje náladu" našel čtyři od sebe zcela odlišné skupiny.
  1. Skupina, která odolává – zhruba polovina, na kterou nemá počasí vliv anebo jen minimální
  2. Skupina jsou milovníci slunce – asi 15 % dospívajících a 30 % matek
  3. Skupina, která nemá ráda slunce – 27 % dospívajících a 12 % matek
  4. Skupina, kteří nenávidí déšť – 8 % dospívajících a 12 % matek

Z toho můžeme vyčíst, že nemůžeme předpokládat vždy dobrou náladu při sluníčku a naopak depresivní při dešti a zimě. Myslím si, že se tím hodně změní podvědomí lidí, neboť sluníčko není zárukou dobré nálady a že mezi námi je spousta lidí, kteří naopak preferuji chladnější počasí, aby měli dobrou náladu a taky, že je mezi námi spousta lidí, na kterých počasí nemá vliv, anebo minimální. Proto si myslím, že nezáleží na počasí, ale na nás, jak si každý den zpříjemníme, ať je zima nebo teplo, ať je sluníčko nebo déšť. Vše záleží na Nás.

Iva Honíšková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
38_1soutezni_den_270...
okolo-msk2011-105
v-dolina2010-06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.