Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Tajemná Bechtěrevova choroba (Ordinace.cz)

Tajemná Bechtěrevova choroba (Ordinace.cz)

P od tajemným jménem Bechtěrevovy choroby se skrývá chronické zánětlivé onemocnění nejčastěji páteřních obratlů, především pak místa, v němž se spojuje pánev s křížovou kostí. Příznačné jsou pro ni úporné bolesti zad, ohnutí páteře, v důsledku čehož pak nemocní chodí shrbení a předklonění.

Jméno tato nemoc nese po ruském neurologovi Vladimiru Michajloviči Bechtěrevovi, který ji popsal v roce 1892.

„Výskyt Bechtěrovovy choroby je mnohem vyšší než se předpokládalo. Pokud se zachytí i atypické formy a izolovaný zánět kloubu, který spojuje kost křížovou s pánevními kostmi, je udáván výskyt až u téměř 1 % populace. Většinu nemocných přitom tvoří muži,“ uvádí MUDr. Bohumil Svášek, primář Slatinných lázní Toušeň, které provozuje Nemocnice Na Bulovce.
Bechtěrevova choroba ohrožuje mladé

Bechtěrevova choroba nejčastěji propukne mezi 15. a 30. rokem života. Velice často však bývá tato nemoc odhalena až v pokročilejším věku, protože ve většině případů se její nepříjemné příznaky začínají objevovat a dále prohlubovat až v delším časovém rozpětí.

„Samozřejmě jde v tomto směru o závažný problém, protože právě včasná diagnostika je jedním z hlavních prostředků, kterými proti tomuto onemocnění můžeme bojovat. Čím dříve se totiž nemocný začne intenzivně věnovat speciálně sestavenému cvičení, tím vyšší je pravděpodobnost, že se jeho problémy nebudou stupňovat, a naopak dojde úlevě od nepříjemných následků onemocnění,“doplňuje MUDr. Bohumil Svášek.

Nejasné příčiny neznámé nemoci

Přesná příčina Bechtěrevovy choroby zůstává stále nejasná. Je však známa souvislost mezi výskytem nemoci a přítomností antigenu HLA-B27. HLA-B27 se vyskytuje přibližně u 7 % obyvatel České republiky a u lidí trpících Bechtěrevovou chorobou jej lze prokázat až v 90 % případů. Pravděpodobnost onemocnění u osob s antigenem HLA-B27 je tedy až 300krát vyšší než u lidí, u kterých tento antigen nebyl zjištěn.

Mezi nejčastější příznaky Bechtěrerovy choroby patří:

  • Chronická bolest a ztuhlost, které se objevují v dolní části páteře, často v místě skloubení křížové kosti s pánví, odkud vystřelují do hýždí nebo zadní strany stehen. Bolest je nejsilnější, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.
  • Páteř se postupně stává stále méně ohebnou, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit.
  • Může se objevit i bolest hrudníku, zvláště při hlubokém dýchání.
  • Dalším rysem Bechtěrevovy nemoci je chronická těžká únava.
  • Zhruba 40 % případů Bechtěrevovy nemoci je spojeno se zánětem oční duhovky a řasnatého tělíska. Zánět se projevuje bolestí oka a zvýšenou citlivostí na světlo.
  • V mladém věku nemocných se může nemoc projevit jako otoky velkých kloubů na končetinách, především kolen.

„Bolest u Bechtěrovovy choroby se zpravidla objevuje v klidu, v noci a před probuzením, budí nemocného ze spánku. Je spojena s pocitem ranní ztuhlosti trvajícím více než půl hodiny. Úlevu přináší lehké rozcvičení nebo aplikace tepla na ztuhlý úsek. Častou komplikací je zánět oční duhovky, který je obvykle jednostranný a má tendenci k recidivám,“ upozorňuje MUDr. Bohumil Svášek.

Utrpení faraonů, ale i Karla Čapka

Toto bolestivé onemocnění je známo i jako nemoc faraonů. Když byl v roce 1967 pořízen systematický katalog rentgenových snímků královských mumií, který přinesl zajímavý pohled na rozšířené staroegyptské nemoci a na způsoby jejich léčení, zjistilo se, že faraon Amenhotep II. měl Bechtěrevovu chorobu. A když bylo v roce 1976 v Paříži provedeno důkladné vyšetření mumie Ramsesa II, bylo zjištěno, že jí trpěl i on.

S touto chorobou podle historických pramenů bojoval i spisovatel Karel Čapek, který se od prvních projevů onemocnění až do své smrti nezbavil všudypřítomné bolesti. Problémy Karla Čapka začaly už v mládí, což je pro toto onemocnění typické. Kvůli bolestivým problémům s obratlovými klouby nebyl proto spisovatel ani odveden na vojnu. Karel Čapek brzy přišel na to, že mu od bolestí pomáhají lázně, proto v nich od roku 1916 až do své smrti pobýval každý rok.

Bechtěrevova choroba - současné možnosti léčby

V minulosti často trvalo pět až devět let od prvních příznaků, než lékaři diagnózu Bechtěreva pacientovi potvrdili. Poslední dobou se ale situace mění. V současnosti je možné stanovit diagnózu podstatně dříve, často ještě před vznikem rentgenologicky prokazatelných změn na páteři. Léčení Bechtěrevovy choroby je náročné a dlouhodobé a zaměřuje se na zpomalení onemocnění a zmírnění obtíží. Základ léčby tvoří léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik, které potlačují zánět a zároveň tlumí bolest.

„Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů,“ dodává MUDr. Bohumil Svášek.

Jak si nemocný může ulevit od bolesti?

masážeVelmi důležitou součástí léčby Bechtěrevovy choroby je rehabilitace, jež by měla probíhat pod odborným vedením. Cviky by měly být zaměřeny na posílení svalů, správné držení těla a rozvíjení pohyblivosti páteře. Kromě cvičení jsou důležité i speciální masáže a dechová cvičení. Nemocný by se měl věnovat i některému sportu. Nejvhodnější pro tyto účely je plavání, protože voda snižuje napětí svalů a pomůže zvýšit rozsah pohybů.

„Pohybová léčba je nejvýznamnější součástí komplexní péče o nemocného. Cviky se zaměřují nejvíce na vzpřimovač páteře a dechová cvičení. Vhodné je tvrdé a pevné lůžko bez podložky nebo s nízkou podložkou pod hlavou a střídání polohy na zádech a břiše. Velmi vhodné je plavání a cvičení ve vodě,“ doporučuje MUDr. Bohumil Svášek.

Hřejivé účinky slatiny

Slatinné zábaly a koupele jsou dalším vhodným způsobem pro zajištění úlevy od bolesti u onemocnění pohybové soustavy, včetně Bechtěrevovy choroby. Slatina rovnoměrně prohřívá organismus a tělo prohřívá pomaleji, šetrněji a intenzivněji než voda.

„V Lázních Toušeň se jako přírodní léčivý zdroj využívá peloid sirnoželezitá slatina. Ta vzniká převážně rozkladem rostlinného materiálu, jako je rákos, orobinec nebo ostřice. Slatinné zábaly jsou velmi efektivní a žádané, nemocným Bechtěrevovou chorobou totiž dokážou významně ulevit od bolesti,“ uzavírá MUDr. Bohumil Svášek.

Jak se připravuje slatinná koupel?

Před přípravou koupele se musí odstranit hrubé směsi slatiny či rašeliny. Zbylá směs se následně rozdrtí, přidá se do ní voda a zahřeje se na 38–40 °C.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5429
kalendar_s_podpisem
64_vylet_2809-1423
05-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.