Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vinzenz Priessnitz - zakladatel lázní

Vinzenz Priessnitz - zakladatel lázní

N arodil se do rodiny prostého chalupníka a od svých 12 let se staral o hospodářství. Legenda praví, že na léčbu vodou ho inspirovala zraněná srna, která si chodila omývat ránu ke studánce až do úplného vyléčení. V 16 letech měl úraz hrudníku a tehdejší lékař prohlásil toto zranění za nevyléčitelné.

Jeho tvrzení Priessnitzovi nevzalo chuť se s tím poprat a vyléčit se sám za pomocí studených obkladů a polámané žebra si narovnal o židli. Samozřejmě to vadilo tehdejším ranhojičům a chirurgům. Vadilo jím, že léčí zadarmo a je laik. Priessnitz začal léčit studenými obklady a měl veliký počet uzdravených a možná proto mu byl povolen provoz malého lázeňského zařízení se dvěma vanami. Mohl však zatím léčit jen místní. Lázně oficiálně vznikly roku 1837, dostal potvrzení císařské komise, která prohlásila jeho vodoléčbu za nový pozoruhodný jev v oblasti zdravotnictví. Já sama jsem tyto lázně navštívila a byla jsem překvapena množstvím vodních procedur. Taky jsem se dozvěděla, že ne vždy měl úspěch u pacientů, neboť zábaly byly studené a taky prý léčil práci, což se některým nelíbilo myslím si, že i dnes by narazil s těmito metodami. Dnes jdou jeho lázně dokonalé a hodně navštěvované pacienty.

DÍKY PANE PRIESSNITZI za váš nápad

Iva Honíšková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0122
img_3650
img_3757
PA062161
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.