Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jednání o zvýšení příspěvku na péči (NRZP)

Jednání o zvýšení příspěvku na péči (NRZP)

V ážení přátelé, v úterý 21.7. se uskutečnilo dlouho avízované jednání o návrhu NRZP ČR o zvýšení příspěvku na péči o 10 % od 1. 1. 2016. Jednání se účastnili předseda vlády B. Sobotka, ministryně práce a sociálních věcí M. Marksová, ministr financí A. Babiš a poslankyně ANO R. Maxová.

Jednání trvalo celkem jednu hodinu a bylo velmi složité. Paní ministryně M. Marksová představila návrh se zvýšením příspěvku o 10 % od 1. července 2016. Vyslovil jsem s tímto návrhem nesouhlas, protože náš návrh byl na zvýšení PnP od 1. 1. 2016. Všichni ministři i paní poslankyně prohlásili, že z hlediska legislativy není možné návrh stihnout do konce roku. Pan ministr financí vyslovil názor, že je možné zvýšit příspěvek maximálně o 5 % a na tomto návrhu setrval. Jasně jsem uvedl, že nižší valorizace příspěvku na péči pod 10 % je pro nás nepřijatelná.

Jednání skončilo na tom, že pan předseda vlády uložil paní ministryni M. Marksové, aby co nejdříve připravila návrh zákona, kde budou dvě varianty valorizace PnP:
  1. Zvýšení PnP o 10 % od 1. 7. 2016
  2. Zvýšení PnP o 5 % od 1. 7. 2016 a o dalších 5 % od 1. 1. 2017.

Uvedl jsem, že pro nás je přijatelná pouze první varianta. Vláda předloží do Parlamentu návrh pouze v jedné z obou variant.

Vážení přátelé, je teď také na nás, abychom apelovali na jednotlivé členy vlády, aby preferovali pouze variantu jedna. Obracíme se tudíž na Vás všechny, které tíží nízká výše PnP, abyste psali členům vlády a apelovali na ně, aby vláda schválila první variantu. Argumenty najdete v informaci č. 60, kde je návrh zákona na zvýšení PnP vypracovaný NRZP ČR.

Na jednání jsme diskutovali ještě varianty posuzování nároku na příspěvek na péči a dále problém, který je při pobírání I. stupně PnP při dovršení 18, kdy dochází ke snížení z 3000 Kč na 800 Kč měsíčně.

Vážení přátelé, přeji Vám všechno dobré a věřím, že nám pomůžete při diskusi s členy vlády o zvýšení PnP.

Václav Krása
Předseda NRZP ČR


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

05_prijezd_2409-2357
P6265891
img_3764
P6265917
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.