Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Syndrom počítačového vidění (Ordinace.cz)

Syndrom počítačového vidění (Ordinace.cz)

as strávený před obrazovkami počítačů a tabletů během posledních let neustále narůstá, mnohdy trávíme u počítače většinu dne. Jak tuto každodenní zátěž zvládají naše oči?

Hlavní problém spočívá v tom, že lidské oko není na takový způsob zátěže funkčně ani anatomicky přizpůsobeno. Nebyli jsme prostě naprogramováni sledovat něco, co máme prakticky před očima – v tomto případě ve vzdálenosti 50 až 70 cm. Nepřirozená situace a chronický stres pak působí na oči neblahým způsobem. Vzniklé příznaky oční lékaři popisují jako tzv. Computer Vision Syndrome (CVS), neboli „syndrom počítačového vidění“.

Výzkumy ukazují, že touto formou únavy a následným poškozením zraku – neboli syndromem CVS – trpí 50 až 90 % lidí, kteří pravidelně používají při své práci počítač, tablet anebo chytrý mobil. Je ovšem alarmující, že podobné příznaky začínají lékaři objevovat i u dětí předškolního a školního věku. Ty jsou velmi často vystaveny obrazovkám televizorů a počítačů díky hraní počítačových her a sledování filmů.

Jak může obrazovka počítače působit na lidské oko?

Pro lidské oko je práce na počítači velmi specifická. Při sledování monitoru musí obě oči stále zaostřovat a přitom se rychle pohybovat v různých směrech (ze strany na stranu, shora dolů atd.) po obrazovce. Navíc se ještě velmi často mění vzdálenost, na kterou obě oči zaostřují – z obrazovky počítače na text, který čteme nebo přepisujeme. Oči se tímto neustálým tikáním velmi intenzivně namáhají. Oční svaly i obě oční čočky mají skutečně napilno, aby pro mozek zabezpečily ostrý a srozumitelný obraz okolního světa. Sledování monitoru počítače je pro oko mnohem obtížnější úkol než klasické čtení textu v knize. Rozdíl je především způsoben jasem, problikáváním a ostrým kontrastem obrazovky počítače či tabletu.

CVS syndrom je charakteristický přítomností některých z těchto příznaků (nebo také všech):

  • rozmazané vidění
  • dvojité vidění
  • zarudnuté a suché spojivky
  • podrážděné oči
  • bolesti hlavy
  • bolesti krční páteře

Když se tyto příznaky objevují dlouhodobě a neléčí se, mohou mít negativní dopad na kvalitu zraku i celkovou pracovní výkonnost. Není proto rozumné tyto potíže přehlížet nebo podceňovat.

Co tedy můžeme udělat proto, abychom těmto problémům zabránili?

1. Dopřejte svým očím pravidelné přestávky

Snažte se během práce na počítači každých 20 minut na 30 vteřin odvrátit pozornost od monitoru a koukat třeba přes okno nebo na jiný vzdálenější objekt v kanceláři. Protože při sledování monitoru oči prakticky nemrkají, zkoušejte během těchto krátkých přestávek často mrkat, abyste si své oči zvlhčili – event. použijte pro tento účel navržené zvlhčující oční kapky.

2. Upravte si nastavení monitoru počítače podle svých potřeb

Na monitoru si nastavte jas, kontrast, ostrost, velikost písma a řadu dalších detailů individuálně podle svých představ.

3. Změňte si uspořádání svého pracovního stolu

Výsledky výzkumů očních lékařů ukazují, že optimální poloha pro obrazovku počítače je lehce pod úrovní očí ve vzdálenosti 50 cm až 70 cm od obličeje. Při takto nastavené poloze monitoru pak nemusíte napínat krk ani přetěžovat oči, protože všechno vidíte správně. Pokud často přepisujete texty z tištěných materiálů do počítače, pořiďte si stojánek a umístěte jej vedle monitoru i s dokumentem. Nemusíte pak zbytečně měnit vzdálenost, na kterou při práci zaostřujete svůj zrak. Své oči a krční páteř tím účinně chráníte před nadměrnou zátěží a stresem.

4. Zbavte se přebytečného jasu a osvětlení z okolí

Pokud máte kolem sebe stolní anebo stropní světla, která svítí na obrazovku počítače, pokuste se je omezit nebo snížit jas, který vytvářejí. V případě, že máte monitor vedle okna, kterým prostupuje denní světlo a ztěžuje očím správně se soustředit na práci, najděte si pro monitor jiné místo. Pokud není možné intenzitu a jas světla, které dopadá na obrazovku počítače či tabletu individuálně regulovat, můžete využít speciální stínítko na monitor, kterým lze omezit množství dopadajícího světla ze stropních zářivek.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-02
rakousko2011-07
hipo3
img_3712
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.