Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vzpomínka na Janu Hrdou (1952 - 2014)

Vzpomínka na Janu Hrdou (1952 - 2014)

P aní Ing. Jana Hrdá byla mimořádná osobnost, aktivistka za práva lidí a zakladatelka osobní asistence u osob z těžkým zdravotním postižením a místopředsedkyně Národní rady osob se zdravotním postižením. V roce 1995 obdržela cenu Olgy Havlové. Zemřela 5. srpna 2014 ve věku 62 let.
Sama po autonehodě ochrnula na většinu těla vyjma pohybů hlavy a omezeným pohybům pravé ruky. Za minulého režimu takový handicap znamenal doživotní pobyt v ústavu a odebrání dětí. To v žádném případě nechtěla připustit. Po revoluci pomáhala prosadit reformu české sociální péče a zavedla systém osobní asistence, který umožnil normální život tisícům lidí s postižením.

Osobní asistence – „Osobní asistence umožňuje běžný způsob života.“ Klient, který využívá služeb osobní asistence, má podle návrhu standardů právo určit místo, čas a způsob průběhu osobní asistence, má právo bydlet doma nebo v prostředí, které mu vyhovuje, žít, s kým si sám zvolí, řídit svůj denní režim, stravovat se, oblékat se a udržovat domácnost podle svých potřeb a přání. Má právo žít rodinným životem, studovat a vzdělávat se, zvolit si, jak chce trávit volný čas a naplňovat svá přání a touhy

Během svého života byla:
  • Členkou Vládního výboru pro zdravotně postižené občany,
  • místopředsedkyní NRZP ČR,
  • předsedkyní Asociace pro osobní asistenci (APOA),
  • novinářkou,
  • inspektorkou kvality sociálních služeb.

Hnutí osob se zdravotním postižením ztratilo jednu z nejvýznamnější osobnosti.

Anna Stryjová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

04_prijezd_2409-2156
77_2soutezni_den_290...
p1140628
P5303044
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.