Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články A. Rebjonok: Uvítali bychom stabilní legislativní prostředí v lázeňství (ČIA NEWS)

A. Rebjonok: Uvítali bychom stabilní legislativní prostředí v lázeňství (ČIA NEWS)

S polečnost Imperial Karlovy Vary měla v roce 2013 obrat 725,75 mil. korun. V rozhovoru pro ČIA to uvedl generální ředitel společnosti Alexander Rebjonok. Skupina Imperial Karlovy Vary v roce 2013 celkem obsloužila 23 000 hostů, přičemž 66 procent z nich přijelo na léčebný pobyt. Dle A. Rebjonka mezi nimi převažovali zákazníci z Ruska, Německa, Ukrajiny a Kazachstánu a Češi tvořili 11 % klientů. Společnost v roce 2013 investovala 22 mil. Kč a v letošním roce dosud vložila do svého rozvoje 24 mil. Kč.

Jakých hospodářských výsledků dosáhla lázeňská společnost Imperial Karlovy Vary v roce 2013? Jaké faktory ovlivnily vaše hospodaření nejvíce? Jaké výsledky očekáváte v roce 2014? V kterých oblastech spatřujete největší rizika? Kde vidíte naopak příležitosti?

V roce 2013 měla celá skupina Imperial obrat 725,75 milionu korun a konsolidovaný skupinový hospodářský výsledek před zdaněním činil 99 milionů korun. V roce 2014 očekáváme snížení tržeb na úroveň o přibližně čtvrtinu nižší a tomu odpovídající zisk. Rok 2013 lze hodnotit jako velmi úspěšný, zatímco v roce 2014 se musíme vyrovnávat se zásadními problémy na našich zdrojových trzích, které mají konsekvence zejména v počtu klientů ze států bývalého SSSR. Největší rizika očekáváme ve vývoji situace na Ukrajině a souvisejících problémech na ruském trhu. Příležitosti vidíme v postupně rostoucím segmentu českých samoplátců.

Jaký počet klientů jste evidovali v roce 2013? Kolik by to mohlo být v roce 2014? Kolik přenocování u vás tito klienti strávili? Jaká je průměrná doba přenocování ve vašich zařízení?


V roce 2013 se jednalo o přibližně  23 000 hostů, v prvním čtvrtletí roku 2014 evidujeme přibližně 4700 hostů, v prvním pololetí 2014 je to pak cca 9500 hostů. Konečný výsledek roku 2014 nelze v tuto chvíli relevantně odhadnout, protože tržní situace je velmi nestabilní a mění se prakticky v řádu dní. V roce 2013 u nás klienti strávili cca 143 000 pokojonocí a průměrná délka pobytu v našich zařízeních se pohybuje těsně pod 11 dny.

Jaký podíl na vašich návštěvnících mají tuzemští zákazníci oproti zahraniční klientele? Z jakých zemí k vám přijíždějí lidé na ozdravný či wellness pobyt nejčastěji?

Tuzemští zákazníci tvoří asi 11 procent naší celkové klientely. Největšími trhy pro komplexní lázeňskou péči jsou Rusko, Německo, Ukrajina a Kazachstán. U Wellness pobytů pak Česká republika a Německo.

Jakou měrou se na vámi poskytovaných službách podílejí jednotlivé lázeňské či wellness služby (léčba a indikace, wellness pobyty, detoxikační pobyty případně další)? Jaké podíly očekáváte v roce 2014? Jaké trendy v zájmu pod jednotlivých službách spatřujete?

V roce 2013 se u nás 66 procent klientů léčilo, 9 procent klientů absolvovalo wellnessový pobyt a zbylých 25 procent absolvovalo jiný typ pobytu. V roce 2014 očekáváme velmi podobné rozložení portfolia. Trendem ve vývoji produktu je jednoznačně zpestřování typické karlovarské lázeňské péče netradičními prvky (populární jsou zejména asijské / orientální procedury). U tuzemských hostů sledujeme sílící zájem v oblasti prodloužených wellnessových víkendů s důrazem na zdravý životní styl a aktivní odpočinek.

Jaká úsporná opatření jste zavedli během roku 2013? Které další kroky směřující k nižším nákladům plánuje Imperial Karlovy Vary na rok 2014?

Vzhledem k velmi dobré sezóně 2013 jsme nemuseli loni přistupovat k žádným úsporným opatřením. V roce 2014 jsme ale pozastavili některé plánované investice a učinili opatření v personální oblasti. V zájmu udržení stávajícího stavu personálu, jejich základních mezd a úvazků, jsme od května omezili prémiovou složku mzdy, přestali nabírat nové zaměstnance a na minimum redukovali využívání brigádníků a a externistů.

Kolik pracovníků aktuálně zaměstnává Imperial Karlovy Vary? Jaký počet pracovníků by to mohl být koncem roku 2014? Jaké faktory budou hrát v této otázce největší vliv?

K 30. červnu zaměstnávala naše společnost celkem 495 zaměstnanců, z nich 208 působí v hotelu Imperial, 239 na Spa Resortu Sanssouci a 48 na generálním ředitelství. Ke konci roku neočekáváme dramatický úbytek našich zaměstnanců, nicméně průběžně optimalizujeme stav na jednotlivých úsecích, využíváme přirozené fluktuace a nenabíráme nové zaměstnance kromě nezbytně nutných pozic. Tyto činnosti ale provádíme kontinuálně již od let 2009/2010, které měly zásadní vliv na dlouhodobou personální strategii společnosti.

Jaký objem investic jste v roce 2013 vložili do zdokonalování či rozšiřování vašich ubytovacích zařízení či zdravotní péče? O jaké konkrétní projekty se jednalo? Jaký finanční objem plánujete investovat v roce 2014?

V roce 2013 jsme investovali zhruba 22 milionů korun zejména do rekonstrukcí ubytovacích kapacit hotelu Imperial a do upgrade vybavení jeho balneoprovozu. V roce 2014 jsme prozatím investovali 24 milionů korun do kuchyně Sanssouci a do rekonstrukce ubytovací části tamtéž.

Jaká je aktuální ubytovací kapacita vaší společnosti? Kolik lůžek nyní poskytujete při jaké kvalitě ubytování? Jakým způsobem by se mohly tyto hodnoty změnit v roce 2014 či 2015? Jaká bude do této obnovy či rozšíření vložena finanční investice?

Naše společnost nabízí ubytování v celkem 556 pokojích, 383 lůžek je v kategorii 4*Superior, 634 lůžek v kategorii 4* a dalších 22 lůžek v depandanci ve standardu 3*. V roce 2014 se tato čísla nijak měnit nebudou. Do obnovy našich kapacit investujeme pravidelně každý rok a udržujeme je tak neustále ve špičkovém stavu.

O léčbu jakých zdravotních problémů byste v budoucnu chtěli rozšířit sortiment nabízených služeb? Jaké nové procedury plánujete zavést v nadcházejícím období při jaké výši investic?

Vzhledem k šíři našeho současného záběru a rozmanitosti poskytovaných procedur nepředpokládáme nějaké dramatické změny, nicméně velký potenciál shledáváme v léčbě civilizačních chorob a v oblasti medical wellness, kam aktuálně směřují naše investice. Jejich budoucí výši v operativním horizontu 1 roku nyní nejsem schopen přesně specifikovat.

Jaké legislativní změny by vaše lázně uvítaly v rámci možného zkvalitnění vaší činnosti? Která zákonná opatření považujete za nadbytečná a omezující? Kde naopak vidíte rezervy pro zlepšování fungování práva?

Uvítali bychom aktuálně vyjasnění situace v otázce indikačního seznamu, celkově pak jasnější a zejména dlouhodobě stabilní legislativní prostředí jak v oblasti lázeňství, tak i celkově v obecném podnikatelském prostředí. Neustálé změny v legislativě nám způsobují značné problémy jak z hlediska byrokracie, tak i v otázce dlouhodobého plánování. Velkou pomocí by bylo také zefektivnění destinačního managementu na ose Česká republika, Karlovarský kraj a město Karlovy Vary.

ČIA NEWS


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-109
48_1soutezni_den_270...
24_zahajeni_2609-145...
priprava2011-06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.