Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ministerstva raději zaplatí sankce, než aby zaměstnala hendikepované

Ministerstva raději zaplatí sankce, než aby zaměstnala hendikepované

P ovinností zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci je zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu. Ten zákon o zaměstnanosti stanovuje ve výši 4 % z celkového počtu zaměstnanců. Ministerstva by v tomo měla jít příkladem, ale než aby zaměstnala hendikepované, raději ročně odvede do státního rozpočtu 2,5 násobek průměrné mzdy za každou hendikepovanou osobu, kterou dle povinnosti nezaměstnává.

„Výrazně se zhoršilo zaměstnávání osob se zdravotním postižením na jednotlivých ministerstvech. Ministerstva především rezignovala na odebírání výrobků a služeb. Velmi nás zklamalo, jak státní správa funguje a jak poskytuje informace,“ uvedl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP). „Zatímco před sedmi lety takto odvedla do rozpočtu 1,1 milionu korun, za loňský rok to bude 19 milionů,“ dodává Krása.

V roce 2007 povinný počet hendikepovaných zaměstnanců splňovalo pouze ministerstvo zdravotnictví. Jiná ministerstva místo placení sankcí raději nakupovala zboží a služby.

V loňském roce se situace ještě zhoršila. Stále nejlépe byl na tom Úřad vlády, který zaměstnával 3,97 % místo povinného 4% podílu hendikepovaných. Dále pak ministerstvo práce 3,6 %, ministerstvo obrany 1,13 %, ministerstvo životního prostředí 0,57 %. Jiná ministerstva mají pouze jedno nebo dvě procenta.

„Přestože většina míst je vhodná pro zdravotně postižené zaměstnance, do výběrových řízení se bohužel přihlašují velmi sporadicky anebo vůbec,“ hájí se Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí. „Na ministerstvu působí nevidomý náměstek či tělesně postižený ředitel interního auditu a inspekce,“ dodává.

Petr Boleček


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier11
m-r-polsko2011-19
20-opava-jakartovice
15_zahajeni_2609-103...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.