Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články K čemu je dobrý vitamin C? (Ordinace.cz)

K čemu je dobrý vitamin C? (Ordinace.cz)

N a otázky odpovídá: prof. MUDr. Josef Vymazal, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, primář radiodiagnostického oddělení centra nemocnice Na Homolce. Pravidelný přísun kyseliny askorbové zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav člověka. Naopak její nedostatek vede ke snadnému vzniku infekčních onemocnění a způsobuje různé formy poruch kardiovaskulárního systému a dokonce i nádorových nemocí.

Proč bychom vůbec měli užívat vitamin C?

Je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Napomáhá zvýšení odolnosti organismu proti všudypřítomným infekcím, virům a bakteriím. Zároveň umožňuje odbourávání cholesterolu v játrech, čímž předchází kornatění a ucpávání cév. Můžete jej užívat jako prevenci proti nachlazení a infekcím, případně jeho užíváním zkrátit dobu léčby a zmírnit symptomy onemocnění. Ve zvýšeném množství jej můžete užívat také proti jarní únavě. Jejími příznaky je jak únava, tak podrážděnost. A pozor: vitamin C je dobrý i na pleť. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který pomáhá udržet naši pokožku pevnou a pružnou. Chrání pleť před vznikem vrásek. :-)

Jak poznám, že mám nedostatek vitaminu C?

Nedostatek vitamínu C se zpravidla projevuje silnou únavou, podrážděností a sklonem k infekcím. Tento stav je často označován pojmem jarní únava. Zároveň může při nedostatku vitamínu C docházet ke krvácení dásní či dokonce krevním výronům, chudokrevnosti a pociťováním bolesti při krvácení do svalů, kloubů či podkoží.

Co je na tom pravdy, že vitaminem C se dá léčit rakovina? Pokud ano, jaká?

Protinádorové účinky vitaminu C byly již ověřovány (neúspěšně) asi před 10 roky. Nový zájem vzbudily názory, že tehdy byl podáván pouze perorálně a jeho koncentrace nemohla být proto dostatečná pro průkaz protinádorového účinku. Teoreticky jsou sice předpoklady pro takovou účinnost (na normální buňky působí antioxidačně, na nádorové prooxidačně) a v současné době se i.v aplikace vysokých dávek (až100 mg) zkouší jak v USA tak na některých pracovištích v ČR. Jde ale o první fázi klinického zkoušení, takže nelze jednoznačně předpokládané účinky zatím potvrdit. Z výsledku 1.fáze je zřejmé, že podávání vysokých dávek nemá nežádoucí účinky a dosavadní výsledky zdůrazňují zejména subjektivní zlepšení pacientů a i prodloužení bezpříznakového období i lepší toleranci chemoterapie. Také Česká onkologická společnost se vyjádřila v tom smyslu, že je třeba vyčkat výsledku 2.etapy klinického zkoušení.Nemám přesné informace, kolik  tato léčba stojí, není zrovna laciná, ale jistě je lacinější než moderní chemoterapie.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
17
m-r-polsko2011-20
p1140765
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.