Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vrásky - první známka stárnutí kůže (Ordinace.cz)

Vrásky - první známka stárnutí kůže (Ordinace.cz)

M ilý deníčku…, když jsem se dnes ráno podívala do zrcadla, objevila jsem něco hrozného. První vrásku u pravého oka! Můj svět se úplně zhroutil. Začínám stárnout… Procesu stárnutí podléhá každý orgán našeho těla. Výjimkou není ani lidská kůže. Právě její stárnutí je prostým okem ze všech orgánů nejvíce viditelné. O to více se lidé snaží projevy stárnutí na své kůži zmírnit nebo korigovat za pomoci různých lékařských zákroků. Preventivní opatření, která mohou tento proces zmírnit, jsou dosud poněkud opomíjena.

Stárnutí můžeme definovat jako pokles schopnosti sebezachování a sebeobnovování, která je spojena se sníženou obranyschopností vůči zevním i vnitřním vlivům a vede plynule k zániku. Některé buňky lidského organizmu se přestanou dělit již v období ukončeného embryonálního vývoje. Jiné se naopak dělí a obnovují po celý náš život. Mění se ovšem rychlost a kvalita této obnovy.

Stárnutí kůže je kombinací chronologického stárnutí (věkem), škod, které na kůži působí UV záření a jiné zevní vlivy a hormonálních změn v organizmu. Ze zevních vlivů přispívá k urychlení procesu stárnutí kůže nemalou měrou opakované a nadměrné vystavování kůže účinkům UV záření.

Jaké jsou projevy stárnutí v kůži?

Během života se kůže stává postupně sušší, snižuje se její schopnost vázat vodu, zkracuje se délka života buněk a také míra a kvalita jejich obnovy. Buňky, které tvoří pigment (melanin), jej začínají tvořit nerovnoměrně. Kolagenních vláken ubývá a mění se jejich struktura. Elastická vlákna také podléhají degenerativním změnám. Produkce mazu během života klesá, mění se jeho složení. Potní žlázy snižují svou aktivitu. Cévní zásobení kůže také podléhá změnám. Cévy jsou ve stáří křehčí, snižuje se jejich pružnost, místy se množí a rozšiřují svůj průsvit.

Jaké jsou viditelné projevy stárnutí na kůži?

Na místech, která obvykle kryjeme oděvem, bývá kůže ve stáří tenká, jemná, vrásčitá, uvolněná. Prosvítají jí cévy, pigment se tvoří nepravidelně – v určitých okrscích vzniká jeho nadprodukce, která se projeví tvorbou hnědých skvrn. Na místech vystavených celoživotně slunci, tedy na těch, které nekryjeme oděvy (obličej, ruce) nebo je rádi a často vystavujeme UV záření, bývají výše uvedené změny na kůži mnohem více vystupňovány. Kůže bývá drsná, suchá, málo elastická, se značně výraznými posuny pigmentu, někdy má žlutavé zbarvení.

Prvním projevem stárnutí, který obzvláště ženy znepokojí, jsou vrásky na obličeji. Podstatou jejich vzniku jsou degenerativní změny vazivové složky škáry (vrstva kůže, která se nachází pod pokožkou). Ochabnutím kožních řas a gravitací vznikají hlubší záhyby kůže, opakovanými navyklými pohyby mimických svalů vznikají mimické vrásky. Dalšími problémy, které kosmeticky vadí, jsou již zmíněná nerovnoměrná barva (pigmentace) kůže a na některých místech rozšířené cévky (teleangiektázie).

Metody, které lze v takovém případě využít k vylepšení vzhledu kůže a k jejímu „omlazení“, spadají do oblasti korektivní dermatologie a plastické chirurgie. Je jich řada a volba konkrétní metody musí být individuální. Tyto zákroky řadíme k zákrokům invazivním nebo semiinvazivním. Neinvazivním postupem je zevní aplikace některých látek přímo na kůži. Patří sem ochranné filtry před slunečním zářením, různé bělící prostředky, vitamin A a jeho deriváty, antioxidanty (např. Vitamin C), bioflavonoidy apod. Některé z těchto účinných látek mohou částečně napravit již vzniklé škody, jiné kůži před vznikem předčasných projevů stárnutí chrání. Preparáty, které uvedené látky obsahují, se doporučují také k dlouhodobému používání také po invazivních zákrocích s cílem předejít opětovnému vzniku obdobných problémů.

Ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

58_vylet_2809-1122
v-dolina2011-08
edf-tour-2010-bielsk...
v-dolina2011-23
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.