Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci pokračuje (Dobromysl.cz)

Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci pokračuje (Dobromysl.cz)

D o 3. cyklu projektu Amelie Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci nastoupilo v květnu šestnáct osob ze Středočeského kraje. „Jsou to lidé různých profesí i vzdělání, často s výbornými pracovními kompetencemi a velkou chutí vrátit se do zaměstnání. Po nemoci jim ale zůstala určitá zdravotní omezení a kladou důraz na zdravý životní styl. To jim hledání práce komplikuje,“ říká vedoucí projektu Tereza Žílová.

Součástí prakticko-vzdělávacího programu o délce 4 měsíců je pracovní poradenství, koučování, přednášky o pracovně-právní i sociální problematice, ale také simulované výběrové řízení a nakonec i zprostředkování zaměstnání. Celkem účastníci absolvují 11 dvou až tří dílných seminářů, budou pracovat v týmech i samostatně řešit úkoly zaměřené na posílení jejich pracovních kompetencí i technik, jak najít zaměstnání. Věnuje se jim čtyřčlenný tým složený ze sociální pracovnice, psycholožky, pracovní poradkyně a koordinátorky. Program je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a je proto pro účastníky zdarma. Cílem je pomoci jim najít zaměstnání, které odpovídá jejich kvalifikaci a bere ohledy na jejich zdravotní stav.

V rámci simulovaných výběrových řízení absolvovali účastníci programu cvičné pohovory v personálních agenturách Openn a Manpower nebo u spolupracujících organizací jako je Linka bezpečí a další. „Dostali jsme možnost potkávat se s kandidáty, kteří jsou obohaceni o zkušenost spojenou s motivací, s vnitřní silou, s chutí bojovat a přesvědčovat své okolí, že chtějí a mají možnost získat práci,“ říká k tomu specialistka náboru agentury Openn Alice Daňková.

Hlavní překážky, kterým mnozí lidé po léčbě rakoviny čelí při návratu do zaměstnání, jsou: malá nabídka pozic na částečný úvazek, ztráta kontaktů, společenská izolace, ztráta sebevědomí, zdravotní omezení, finanční tíseň.

Průměrný věk účastníků 3. běhu je 48 let. Všechny účastnice jsou ženy. Hlásili se i 3 muži, ale ze zdravotních nebo jiných důvodů nakonec nenastoupili. 4 účastnice mají VŠ, 10 je středoškolaček.

Profesně jsou nejvíc zastoupené ekonomické obory.

Většina by ráda zůstala u svého pracovního zaměření, ale chtěly by najít pracovní místo na zkrácený úvazek. Nabídka pracovních pozic se zkrácenou pracovní dobou je ale v Česku velmi malá. Jsme na 3. místě od konce mezi členskými zeměmi EU.

Program Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci je určen obyvatelům Středočeského kraje, jejichž nemoc ustoupila (jsou takzvaně v remisi), pobírají invalidní důchod a mají potíže s nalezením zaměstnání. Většinou se do něj hlásí ženy. „Ženy obvykle častěji než muži vyhledají odbornou lékařskou i psychosociální pomoc. Převaha žen mezi klienty organizací jako je Amelie i v jejím týmu může také některé muže odradit,“ komentuje malou účast mužů Tereza Žílová.

Poslední běh otevíráme v říjnu letošního roku. Je možné se hlásit již nyní.

Projektem Amelie Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci prošlo zatím 28 lidí, šest absolventů již práci našlo, někteří u spolupracujících zaměstnavatelů a za podpory týmu Amelie, jiní samostatně. Někteří ze zaměstnavatelů využili možnost získat mzdový příspěvek, který program nabízí. Jsou to většinou menší organizace, jako je například Farní Charita Starý Knín, která zaměstnala absolventku 2. běhu programu Andreu Tiefenbachovou z Příbrami.

„Tip mi dali v Amelii, ale kontaktovala jsem je sama. V březnu jsem se tam jela podívat a dohodli jsme se, že jim budu spravovat web a dělat komunikační podporu jejich činnosti, hlavně akcí,“ říká Andrea Tiefenbachová. Pracovat bude šest hodin denně a bude to možné i z domova.

Střední a velké firmy se o zaměstnávání lidí se zdravotním postižením zajímají, protože mají ze zákona povinnost zaměstnat alespoň 4 procenta zdravotně postižených osob, případně odebírat určitý objem služeb a výrobků od firem či jiných organizací, které takové lidi zaměstnávají. Pokud tuto povinnost neplní, musí to finančně kompenzovat do státní pokladny.

Projekt Amelie má nejen pomoci konkrétním lidem, ale poukázat na význam systematické odborné psychosociální pomoci a na problematiku neviditelných zdravotních postižení ve vztahu k zaměstnávání.

„Navázali jsme kontakt s mnoha zaměstnavateli i poskytovateli služeb na trhu práce a mnozí nám potvrdili, že setkání s lidmi z programu jim umožnilo si poopravit obrázek, jak vypadá a jak se chová člověk se zdravotním postižením. Překvapilo je, že na účastnících programu prodělaná nemoc není vidět. Snad tato zkušenost přispěje k tomu, že zaměstnavatelé budou více uvažovat o lidech se zdravotním postižením jako o běžných uchazečích, kteří sice potřebují úpravu pracovních podmínek – například zkrácenou pracovní dobu - ale jinak jsou plnohodnotnými zaměstnanci, kteří firmě ohledy na jejich zdravotní stav plně vynahradí loajalitou a motivovaností,“ říká Tereza Žílová.

Projekt Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci má celkem 4 cykly, byl zahájen v dubnu 2013 a skončí v dubnu 2015. Je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR a díky tomu je pro účastníky zdarma. Program je jediný svého druhu pro tuto cílovou skupinu a vychází z dobré znalosti specifických problémů, kterým lidé po onkologické léčbě při návratu do běžného života čelí.

Amelie jako jedna z mála organizací podobného zaměření má od svého založení v roce 2007 cíl poskytovat onkologicky nemocným a jejich blízkým odbornou psychosociální podporu, informovat o její důležitosti a přispívat k tomu, aby se stále více stávala součástí standardní nabídky péče o lidi s rakovinou. Projekt psychosociální pomoci připravovala od podzimu 2005 zakladatelka Amelie Pavla Tichá poté, co sama ukončila svou první onkologickou léčbu.

Zdroj: Dobromysl.cz, Jitka Polanská, Amelie, www.amelie-os.cz
kontaktujte: Terezu Žílovou (koordinátorka projektu), e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení povolte JavaScript , tel: 608 458 302


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
img_9089
cyklomaraton-k24-201...
bezpecnost-na-prejez...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.