Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Lionel Messi - autista, který musel překonat nemoc, aby vyhrál život

Lionel Messi - autista, který musel překonat nemoc, aby vyhrál život

T alentovaný, zázračné dítě, čtyřikrát zvolený nejlepším fotbalistou světa a… autista - tak můžeme ve zkratce popsat rysy Lionela Messiho. O této opravdu senzační skutečnosti ze života útočníka Barcelony se do nynějška nemluvilo veřejně, aby nebyl vystaven diskriminaci. Roušku mlčení se rozhodly narušit brazilské noviny „Diario do Centro do Mundo“. To je po problémech s růstovým hormonem další bolestný fakt ze života Messiho. Argentinec byl vítán jako „člověk, který musel překonat nemoc, aby vyhrál život.“

Když bylo Messimu osm let, byl mu diagnostikován Aspergerův syndrom, lehčí forma autismu. Trpěly jím také takové velké osobnosti jako Isaac Newton, Albert Einstein, Michelangelo Buonarroti či Charles Darwin. Na rozdíl od běžné formy autismu, Aspergerův syndrom nezpůsobuje opožděný vývoj. Postižení touto nemocí mají problémy se sociálními kontakty, stále opakují určité úkony a mají zvláštní zájmy.

Chování Messiho na hřišti nejvíce potvrzuje tuto diagnózu. Autisté se vždy snaží přijmout nějaký vzorec a důsledně ho dodržovat. „Messi vždy dělá ty samé pohyby, vždy padá na pravou stranu, dribluje stále stejným způsobem a střílí přibližně podobné góly,“ říká Nilton Vitulli, otec dítěte s Aspergerovým syndromem a aktivní člen neziskové organizace Autismus a realita.

Vitulli dodává, že autisté mívají obvykle fenomenální paměť, což může také mít velký význam v kontextu Messiho sériového dobývání branek.“Argentinec se mohl snadno naučit zpaměti pohyby, které potřebuje ke střílení gólů. On jednoduše opakuje naučené chování své i brankáře. Po vstupu do pokutového území už ví, jakým způsobem umístit míč do sítě. A projevuje radost s tím typickým úsměvem autisty, který splnil svůj úkol,“ tvrdí Vitulli.

Gesta, vzhled i chování Messiho jsou typické pro autisty. „Během galavečera, při kterém obdržel Zlatý Míč FIFA, byl nervózní, protože nezvládal obrovský zájem o jeho osobu,“ dodává Giselle Zambiazzi, předsedkyně sdružení osob postižených autismem a jejich rodičů. Zambiazzi nalezla příznaky Aspergerova syndromu také v biografii hráče Barcelony. – V dětství chodil ven pouze zahrát si fotbal – oznámila.

Navzdory těmto senzačním zprávám Zambiazzi doufá, že Messi nebude kvůli tomu diskriminován nebo mu to nebude vyčítáno. Předpokládá se, že autisté jsou slabí psychicky. Vůbec tomu tak není. „Messi je příkladem, jak překonat nemoc,“ končí Zambiazzi.

Zdroj: eurosport.onet.pl


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

79_2soutezni_den_290...
IMG_0952
cyklomaraton-k24-201...
img_3656
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.