Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Při cestě letadlem choďte na toaletu po špičkách (Ordinace.cz)

Při cestě letadlem choďte na toaletu po špičkách (Ordinace.cz)

J estli chcete zvládnout i dlouhý let zcela v pohodě a bez následků na zdraví, měli byste pravidelně pít a pak chodit na toaletu po špičkách. Není výjimkou, že lidé po delším letu mají problémy s cestovní trombózou, které se říká syndrom turistické třídy. Ačkoli to není důvod, proč se cestování letadlem vyhnout, vědět bychom o ní měli – zvláště, pokud patříme mezi ohroženou skupinu lidí.

Během delšího letu – víc jak pět hodin - může vzniknout hluboká žilní trombóza, která omezí krevní oběh, zvýší srážlivost krve a může poškodit žilní stěnu. Sama o sobě není smrtelná, ale pokud se krevní sraženina utrhne, může zavinit embolii plic, infarkt nebo mozkovou mrtvici – a na ně už zemřít můžete.

Je zapotřebí upozornit na to, že může vzniknout nejen jako následek dlouhého letu, ale i dlouhé cesty autobusem nebo autem – pokud neděláte pravidelné přestávky na protažení.

Faktory, které zvyšují riziko vzniku žilní trombózy:

 • V letadle je méně kyslíku a suchý vzduch – to vede k roztažení žil a cév a zpomalení proudu krve.
 • Cestující v letadle jsou nedostatečně hydratováni – to vede k zahuštění krve a vyšší srážlivosti – pokud navíc pijí alkohol, který působí močopudně, krev se ještě víc zahustí.
 • Sedačky v letadle (ale i autobusu nebo vzadu v autě) jsou velmi blízko u sebe a lidé nemají moc možností k pohybu. Navíc jejich tvar nutí cestující k tomu, aby měly neustále pokrčené nohy – právě to stlačuje podkolenní žílu a omezuje krevní oběh v nohách.
 • Pokud při cestě spíte, pak se uvolní svalové napětí v nohách a ještě víc se zpomalí krevní oběh.

Už vše řečené velmi zásadně zvyšuje riziko vzniku trombózy. To se ještě násobí, pokud:

 • Jste obézní.
 • Máte vysokou postavu.
 • Již jste prodělali trombózu (zánět) hlubokých žil.
 • Jste těhotná.
 • Užíváte hormonální antikoncepci nebo hormony proti obtížím během klimakteria.
 • Máte křečové žíly.
 • Máte poruchu srážlivosti krve.
 • Jste starší než 65 let.

Příznaky žilní trombózy a embolie

Asi není dobré panikařit, ale měli byste si všímat, zda na sobě nepozorujete některý z těchto příznaků:
 • Bolest a teplo nebo pocit pálení kůže kdekoli na noze.
 • Otok nebo zarudnutí kotníku, lýtka, ale i stehna.
 • Náhlá bolest na hrudníku nebo pocit, že nemůžete dýchat.

Jestliže u sebe něco podobného pozorujete, pak neodkládejte návštěvu lékaře. Až dva týdny po cestě letadlem na delší vzdálenost se mohou objevit následky – proto lékaře vždy upozorněte na to, že jste cestu absolvovali – provede nezbytná vyšetření a zahání protisrážlivou léčbu. „V léčbě trombózy je v prvních dnech velmi důležitý klid na lůžku, neboť poloha vleže se zdviženou končetinou umožňuje lepší odtok krve z postižené končetiny. Ke zrychlení odtoku přispívá také stažení končetiny obinadlem nebo elastickou punčochou. V dalších dnech je třeba, aby se pacient hýbal, neboť pohyb zrychluje tok krve v žilách a brání tak narůstání městku. K léčbě hlubokých žilních trombóz se používá lék heparin v infúzi do žíly. Ten se podává asi 5-7 dnů, pak se podávají léky proti srážení krve v tabletách. Po odeznění akutních příznaků se tyto léky podávají ještě 3 měsíce. U pacientů, kteří prodělali plicní embolii je třeba je užívat až 6 měsíců,“ říká MUDr. Sylva Šebková.

Jak se před cestovní trombózou chránit?

Existují metody, které by vás měly účinně ochránit:
 • Zhruba každou hodinu vstaňte a protáhněte nohy – ideální je se projít nebo alespoň postavit do uličky. Pokud by byly turbulence a palubní personál by vám zakázal vstávat, měli byste alespoň cvičit nohama tak, abyste změnili jejich polohu, ohýbali je v kolenou, kotníku. Každou nohou byste takto měli pohnout alespoň dvacetkrát. Pokud půjdete třeba na toaletu, jděte po špičkách a pak po patách.
 • Měli byste dostatečně pít – alespoň čtvrt litru vody každé dvě hodiny – ovšem nikoli kávu, kofeinové nápoje nebo alkohol.
 • I když se bojíte letu, vyhněte se užívání léků na spaní nebo na uklidnění – právě ty zpomalují krevní oběh.
 • Udělejte si pohodlí – povolte pásek, rozepněte těsné kalhoty, neberte si ponožky nebo podkolenky s těsnou gumou.

Na cestu letadlem se připravte u lékaře

Jestliže byste si v seznamu rizikových faktorů zaškrtli jeden a více těch, které se vás týkají, měli byste před letem zajít k lékaři. Může vás buď uklidnit, nebo doporučit například kompresní punčochy nebo léky, které zvyšují napětí žilní stěny. Pokud by uznal, že jste opravdu ohroženi, může s vámi probrat možnost pořídit si heparinovou injekci, kterou byste si píchli asi dvě hodiny před letem.

Mnozí cestující spoléhají na to, že na ředění krve a prevenci trombózy stačí vzít si lék s kyselinou acetylsalicylovou, tedy acylpyrin, aspirin, anopyrin. Lékaři ale upozorňují na to, že pozitivní účinek nebyl prokázán.

autor: Renata Vyšínová, ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3700
19_zahajeni_2609-125...
okolo-msk2011-104
85_ruzne_0110-0944
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.