Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vyhodnocení testu nové akustické signalizace na náměstí Míru v Praze (SONS)

Vyhodnocení testu nové akustické signalizace na náměstí Míru v Praze (SONS)

M ilí přátelé, Před dvěma lety jsme vás informovali o spuštění testovacího provozu tlačítek firmy Prisma Teknik, jež fungují jako akustická signalizace na přechodech. Do testu jsme vkládali veliké naděje, hlasitost výstupu se totiž měla přizpůsobovat hladině okolního hluku, přičemž výrobce vypichoval i další výhody, jakými měly být vibrační odezva pro hluchoslepé, postranní mapka popisující přechod, atp.

V reálném provozu se bohužel ukázalo, že jsou tlačítka přes svou vysokou cenu velmi poruchová, výrobce přes veškeré sliby není schopen závady odstranit, a za určitých okolností může jejich instalace představovat dokonce i ohrožení bezpečnosti. Protože se nepodařilo prokázat ani údajnou největší devizu, totiž přizpůsobování hlasitosti okolnímu hluku, byla SONS nakonec nucena požádat o úplné odstranění těchto tlačítek, a křižovatka pražského nám. Míru je nyní opět osazena starými dobrými mechanickými klepátky.

Znovu se potvrdilo, že je nutné velmi hlídat, čemu my, zrakově postižení, vyjádříme svou podporu, protože přechodem na údajně mnohem vyspělejší produkt bychom si v tomto případě pohoršili. Stejně tak se bohužel ukázalo, že ani dlouholetá produkce zařízení exportovaného do velkého množství zemí není nejmenší zárukou kvality. To by jistě potvrdili např. návštěvníci Bratislavy, kteří měli možnost prohlédnout si právě tato tlačítka v instalaci, jež doslova ohrožuje bezpečnost. Zájemci o detaily celého testování si mohou pročíst kompletní zprávu ve formátu RTF na http://tinyurl.com/qzvjj4t

Zprávu za oddělení bariér podává

Jan Urbánek
metodické centrum odstraňování bariér
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR)


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1018
13_zahajeni_2609-102...
p1140653
72_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.