Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Udělejte jarní úklid i v sobě samém

Udělejte jarní úklid i v sobě samém

J aro už je dávno v plném proudu. I Velikonoce jsme už oslavili. Před několika dny předal duben vládu květnu, neboli máji. Mnoho z vás, milé dámy má jistě hotový i jarní úklid, který byl možná zároveň i svátečním úklidem. Když máte kolem sebe vzorný pořádek, co takhle udělat si pořádek také v sobě samém?

Vaše nálady se stále střídají, co den to jiná nálada? Infekce se pořád vracejí a nechtějí za žádnou cenu dát pokoj? Cítíte se fyzicky vyčerpaní? Trápí vás některé z uvedených potíží? Možná se to snažíte vyřešit pomocí multivitamínů, které užíváte dvakrát za den. Přitom chutné jídlo, sport a dostatek spánku často zmůžou víc než ten nejúčinnější doplněk stravy. PharmDr. Kateřina Hermanová z lékárny Harmonia v Krnově vám nabízí pár rad, chcete-li způsobů, které vám pomohou očistit tělo od jedů a vrátit dobrý pocit.

Posílit svůj dobrý pocit není nic těžkého, stačí k tomu pouze dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, ale také odpočinku. Člověk by také neměl být sám na sebe příliš náročný. Nejedná se tady jenom o pracovní nároky, ale zkrátka o jakékoliv nároky. Jedním slovem se nejedná prakticky o nic jiného než o zdravý životní styl. Tento životní styl by však měl být přijatelný a je třeba dodržovat jej dlouhodobě. Skvělým začátkem je právě důkladné pročištění organismu.

Nemyslete si však, že pročišťování bude nějak zázračné. Jinak budete zklamáni. Třeba časté proplachování střev teplou vodou vám nepomůže. Tuto metodu je vhodné provádět nanejvýš dvakrát ročně. I odborníci považují zmíněnou metodu za nesmysl. Ve střevě se totiž nacházejí kolonie mikroorganismů, jejichž úkolem je udržovat přirozenou rovnováhu. Výplach však způsobí, že se rovnováha naruší. Detoxikace organismu je mnohem jednodušší. Jediné, co musíme udělat je odlehčit jídelníček. To znamená obohatit jej o větší dávky zeleniny, pít čaje, buď ovocné nebo bylinkové a denně si alespoň na krátkou dobu vyjít na čerstvý vzduch.

Nikde není psáno, že během pobytu venku musíte aktivně sportovat a namáhat se. Když má člověk klid na práci dělá se mu lépe, než když je pod tlakem, nervózní a honí ho čas. Ne jinak je na tom i lidské tělo. I ono potřebuje klid, aby se mohlo očistit. Takže přílišná fyzická aktivita mu neprospívá. Doslova ideální jsou klidné procházky. Můžete také provádět dechová cvičení nebo cvičit jógu. Za saunu vám vaše tělo rovněž bude vděčné. Bude to totiž pro něj podpora pro odvod odpadních látek z těla. Dostatečné množství vody je samozřejmě pro tělo velmi důležité.

Samozřejmě, že existuje bylinka, která dovede tělo pročistit. Tou bylinkou je zlatobýl. Přesněji řečeno jeho nať. Stejný účinek mají i listy břízy. Nemusíte pochopitelně běhat někde po lese a hledat zlatobýl nebo otrhávat listy břízy, jelikož obě tyto bylinky najdete v ledvinových čajích stejně jako nať vřesu, květ z černého bezu, brusinkový list, kořen libečku navíc. Ale to není všechno, tyto čaje obsahují i nať z průtržníku, přesličky a truskavce. Není žádný problém zakoupit ledvinový čaj v lékárně. Pokud se rozhodnete čistit organismus pomocí těchto čajů, pijte každý den dva šálky.

Nyní je čas věnovat se více odlehčení jídelníčku. Je zapotřebí z něj vyškrtnout veškeré těžké, tučné, ba dokonce i kořeněné pokrmy. Také moc nesolte. Jaké jsou tedy vhodné potraviny pro ty, kdo chtějí očistit organismus? Patří k nim například kroupy, pohanka, rýže, zelí, červená řepa, zelené saláty nebo kysané mléčné produkty. Kombinovat více druhů uvedených potravin však není nejlepší nápad. Až budete jíst, nezapomeňte každé sousto pořádně a poctivě rozkousat a pokousat. Opět připomínám nutnost dostatku tekutin. Denně byste jich měli přijmout až tři litry. Nejvhodnějším nápojem je čistá voda. Ale pokud budete navíc pít ovocné a bylinkové čaje nebo zeleninové a ovocné šťávy například z červené řepy, z mrkve, ze zelí, či z jablek, rozhodně neuděláte chybu. Chybou by za to bylo, kdybyste pili alkohol a kávu. S těmito nápoji se budete muset rozloučit přinejmenším na nějakou dobu.

Na zdraví i na kůži skvěle zabírá například aloe vera. Tato rostlina je považována za zázrak přírodní medicíny. Jedná se o suchomilnou sukulentní rostlinu. Zemí jejího původu je subtropická Afrika. Je jednou z nejdéle známých rostlin vůbec. Již starověcí Egypťané a Řekové ji používali. Má totiž nejen hojivé, ale i antibakteriální účinky. Šťáva se lisuje z čerstvých listů zastudena. Tyto listy by měly před tím zrát minimálně pět let. Gel se připravuje výhradně z vnitřních části listů. Trny a tvrdé slupky je však bohužel nutné odstraňovat ručně. Kromě čistících čajů můžete vyzkoušet i mladou pšenici nebo ječmen.

Ať už se rozhodnete pročistit organismus čímkoliv, přeji vám, abyste v tom byli úspěšní a aby vám to přineslo dobré výsledky v podobě pevnějšího zdraví a lepšího pocitu ze sebe samého.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
okolo-msk2011-303
19-opava-jakartovice
P6265919
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.