Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Filipojakubská noc

Filipojakubská noc

V šeobecné známé pálení čarodějnic patří k oblíbeným zvykům. Magická filipojakubská noc, z 30. dubna na 1. května, měla být noc, kdy zlé a nečisté síly měly větší moc než jindy. Rovněž to měla být noc, kdy se daly nalézt ukryté poklady. Hledač pokladů se ale musel umět bránit, mít u sebe květ kapradí, svěcenou křídu a mnoho dalších předmětů.

Tuto noc, se podle pověr, měly čarodějnice slétat na sabat. Natíraly se kouzelnými mastmi, díky jimž pak mohly létat na košťatech. Košťata se měla zhotovovat z jasanového dřeva a z vrbových a březových proutků. Na sabatu byla zvolena královna sabatu. Jídlo bylo lákavé, ale nezahnalo hlad. Čarodějnice měly na sabatu kotel plný žab a hadů a také jedy. Vyprávěly si, co zlého se jim podařilo lidem natropit.

V tuto noc se lidé snažili před čarodějnicemi bránit. Před vrata chlévů naskládali narýpané drny a čarodějnice musela všechna stébla trávy nejdříve spočítat, než mohla vstoupit. Než se jí to podařilo, tak bylo ráno a ona ztratila svoji moc. Rovněž se stavení kropilo svěcenou vodou. Rovněž se na vyvýšených místech pálily ohně.

Čarodějnice ovšem nebyly jen zlé. Hodné znaly tajemství bylin, zahánět nemoci a napravovat zlomeniny. Stará přírodní magie ovlivnila lékařství, chemii, biologii i fyziku.

Nic nemění na tom, že ve středověku zlé i hodné čarodějnice i úplně nevinné ženy umíraly po tisících na inkvizičních ohních.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3675
p1140732
img_9240
22-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.