Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články 450 let od narození Williama Shakespeara

450 let od narození Williama Shakespeara

W illiam Shakespeare – největší dramatik světové literatury. Přesný datum jeho narození není znám, ale odhaduje se na 23. dubna 1564. Pokřtěn byl 26. dubna 1564. Místo známo je, v Anglii ve Stratfordu nad Avonou. V 18 letech se oženil se starší ženou, která již čekala jeho dítě. Později se jim ještě narodila dvojčata. Narození dvojčat poznamenalo Shakespearův život i dílo. Byl spatřen na jejich křtu a potom na sedm let zmizel.

Přidal se ke kočovným divadelníkům. V roce 1592 přišel do Londýna, kde hrál u různých divadelních společností. Stal se spolumajitelem divadla. Londýn uzavřel v letech 1593 – 1594 svá divadla kvůli epidemii moru.

Po epidemii se stal členem nové divadelní společnosti Služebníci lorda komořího, kde působil jako herec a dramatik. V roce 1599 se stal vlastníkem jedné desetiny divadla Globe a za jednu hru dostával honorář ve výši šesti liber.

Zanedlouho se vrací za manželkou a dcerami do svého rodiště a zůstává zde až do své smrti. Umírá na své narozeniny, 23 dubna 1616.

Shakespearovi se připisuje autorství 37 děl. Jeho díla přerůstají časový a společenský rámec své doby. I v dnešní době má divákovi co říci.

Jeho díla sa dají rozdělit do tří období, první období v letech 1591 – 1600, druhé 1601 – 1608 a třetí období od roku 1609. Mezi jeho nejznámější díla patří Hamlet, Král Lear, Othelo, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy. Je to jen zlomek z velkého počtu vynikajících děl

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
okolo-msk2011-503
12
hipo1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.