Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Svatý Vojtěch

Svatý Vojtěch

N arodil se pravděpodobně v Libici nad Cidlinou mezi roky 957 – 997. V zahraničí byl spíše známý pod jménem Adalbert. Byl druhý pražský biskup z rodu Slavníkovců. Bojoval proti jevům v církvi, které se neslučovaly s jejím učením, proti pohanství, obchodování s otroky, manželství kněží a alkoholismu. Zasloužil se o rozvoj latinského písemnictví a respektoval staroslověnskou kulturní tradici, je pokládán za autora známé písně Hospodine pomiluj ny.

Jeho působení ovlivňovaly rostoucí spory mezi Přemyslovci a Slavníkovci, dvakrát kvůli tomu opustil zem, ke druhému odchodu došlo těsně před vyvražděním Slavníkovců. Což mu zachránilo život a druhý odchod byl definitivní. O život přišel jako misionář, když působil v pohanském Prusku a je považován za mučedníka.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1222
IMG_0150
img_3716
P6231625
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.