Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak na snadno se mastící vlasy?

Jak na snadno se mastící vlasy?

N ěkteré ženy bojují s lupy, některé zase mají tu smůlu, že se jim vlasy mastí víc než je přirozené. Člověk si zkrátka umyje vlasy, ale na druhý den už to není vidět. Některé dámy to řeší tak, že si pak hlavu myjí denně. Co s takovými vlasy dělat? To je otázka, na kterou budeme v dnešním článku hledat odpověď. Snad ji najdeme.

Předně je třeba si uvědomit, že pro pokožku hlavy je naprosto přirozenou věcí, že vytváří jisté množství mazu. Tento maz však vlas potřebuje. Díky němu totiž zůstává pružný a neláme se. Jenže co když pokožka hlavy produkuje mazu více, než je pro vlasy vhodné? Důvodů, proč tomu tak může být, je celá řada. Říká se, že všeho moc škodí. Stejné je to i s nadměrnou mastnotou vlasů. Mastné vlasy poznáte snadno. Jsou zplihlé, neupravitelné, mají příliš mnoho lesku, slepují se do pramenů a vypadají nevzhledně, jak všechny víme. Takové jsou vlasy již v průběhu jednoho jediného dne! Za několik dnů po umytí jsou vlasy vždycky mastné. S tím nikdo nic nenadělá. Je to zkrátka přirozené. Mastné vlasy mají tedy lidé, kterým se vlasy zmastí za jeden den a „musí“ si je mýt každý den.

Nadměrnou produkci kožního mazu mohou mít na svědomí geny. V tom případě se bohužel moc dělat nedá. Dalším důvodem věčně mastných vlasů může být hormonální porucha, ale také stres, špatné životní prostředí. Vlasům také neprospívá, když si s nimi pořád pohráváme, třeba při přemýšlení nebo když jsme nervózní. Možná to někoho překvapí, ale ani časté česání, kartáčování a nesprávné používání stylingových prostředků vlasům na kráse nepřidá. S tím, jaké máme vlasy, má co dělat i strava. Takže pokud budeme jíst ty správné potraviny, bude to vidět i na vlasech. A jak by to správné stravování mělo vypadat? Například bychom měli dodržovat pitný režim, nejíst tolik tučných a sladkých pokrmů, zato více vitamínů a minerálů. Někdy pomůže i zinek, coby doplněk stravy.

Ten, kdo má mastné vlasy, má často mastnou i pleť. Snad nejvíce osob, které trápí tyto potíže se nachází mezi dospívající mládeží. Pak je důležité používat vhodnou vlasovou kosmetiku.

S mastnými vlasy si mohou poradit účinné látky, které v sobě ukrývá zelenina, ovoce a bylinky. Spousta z domácích receptů, by se mohla stát vaším pomocníkem a spojencem proti mastným vlasům. Mluvíme zde například o bylinných odvarech z heřmánku, meduňky, mateřídoušky nebo kopřivy. Takovým odvarem je třeba si opláchnout vlasy hned, jakmile je umyjete. Na mastnou pokožku totiž platí buď neutrální, nebo kyselé pH. Proto můžete také vyzkoušet vlasy opláchnout vymačkanou citrónovou šťávou, kterou před tím zředíte nebo rovněž zředěným jablečným octem.

Myslím, že je naprosto jasné, že mastné vlasy musí být myty častěji než ostatní typy vlasů. K mytí je samozřejmě zapotřebí vhodného šamponu. Obecné doporučení však zní, abychom si vlasy příliš často nemyli. Každé mytí hlavy totiž tamější pokožku dráždí a mazové žlázy pak vytvářejí více mazu. Jenže když se vlasy mastí hodně, nezbývá než si je hold denně mýt. Během mytí je však nutné se snažit pokožku hlavy nijak nepodráždit. Je lepší šampon do vlasů vtírat šetrně, prostřednictvím jemných pohybů a po celé ploše. Klasické drbání vlasů, není to pravé ořechové. Vyhněte se mu. Vlasy pak opláchněte raději vlažnou až studenou vodou než horkou.

Ti, kdo kromě šamponu používají také kondicionér nebo masku, by si měli dát pozor, aby ji nenanášeli přímo ke kořínkům vlasů, ale přibližně 5 centimetrů od hlavy. Také je nutné následné důkladné opláchnutí. Zmíněné přípravky by totiž mohly být pro vlasy zátěží a opět je rychle zmastit. Umyté vlasy jemně vysušíme a nejlpeší je, když je necháme, ať si uschnou samy. V žádném případě je nedrhneme ručníkem. Když náhdou někam spěcháme a potřebujeme mít vlasy suché hned, pak je jemně vysušíme fénem. Vzduch by měl být při tom středně teplý, nikoliv horký. Další poměrně překvapivá informace. Vlasy bychom po umytí měli česat a šahat do nich prsty jen v případě skutečné nutnosti.

Často dochází k tomu, že je brzy mastná pouze ofina. Jak je to možné? Jedním z viníků bývají pleťové krémy nebo make-upy, jež se do pleti v oblasti čela vstřebávají pomalu, a druhým naše vlastní prsty, kterými si často upravujeme ofinu a tím si ji mastíme. Jak tedy maštění ofiny zabránit? Třeba použítím lehčího krému a kvalitních make-upů, které se rychle vstřebávají. Při sportu by měly být vlasy sepnuté do culíku a ofina sepnutá sponkou nebo by na hlavě měla být čelenka, aby ofina nepřekážela na čele.

Vlásy mohou být mastnější také kvůli stylingovým přípravkům, tedy gelům, voskům a nejrůznějším pastám. Aby se tak nestalo, je třeba používat tyto přípravky pouze v minimálním množství. Je lepší, když tyto přípravky používáme výhradně na úpravu konečků. Někteří spoléhají na to, že lak na vlasy jim od mastných vlasů pomůže. Pravda je taková, že laky skutečně vlasy mírně vysušují a zaručí tak účesu déle trvající lesk a přirozenost. Zvolte ale raději lak, jehož úroveň je lehce tužící.

Hřebeny a kartáče sice potřebujeme, abychom si vlasy učesaly. Na druhé straně však tyto pomůcky mohou podráždit kůži hlavy. Proto je nutné znát míru i v česání. I v případě hřebenů se vyplácí vybíravost. Hřeben, pomocí kterého budeme česat vlasy, by měl být zhotovený z přírodního materiálu a jeho konce by neměly být ostré a zaoblené. Po každém česání je nejlepší hřeben umýt. Jinak by se nečistoty a mastnota, které se na něm ukládají, mohly při dalším česání dostat opět do vlasů.

Snadno se mastící vlasy sice nejsou žádnou nemocí, avšak i v tomto případě vám nic nebrání obrátit se se svým problémem na odborníka. Tímto odborníkem je pochopitelně profesionální kadeřník. Ten vám nejen poradí, ale může vám také doporučit účes, který vám pomůže trochu zatajit, že jsou vaše vlasy mastné. Navíc nebude pro vás žádný problém tento účes upravit a samozřejmě v něm budete dobře vypadat. Díky tomuto opatření budete mít pak každé ráno o pár minut více času, což je podle mého názoru skvělá zpráva, protože ráno často bývá každá minuta drahá. Úprava vlasů vás navíc bude bavit.

Šamponů a dalších přípravků na mastné vlasy je celá řada. Jenže co když vás někdy čeká společenská událost a vy si zkrátka nestíháte vlasy umýt? V tom případě je tady ještě suchý šampon ve spreji, který při styku s vlasy nejen absorbuje přebytečnou mastnotu a prach, ale navíc vlasy díky němu získají ideální objem. Kromě toho nevymývá barvu z vlasů. Nejen že vlasy po použití tohoto přípravku působí čistě, ale také nádherně a svěže voní. Použití je přitom velice jednoduché. Stačí nastříkat na vlasy, poté jemně promasírovat a na závěr pořádně vyčesat.

Všem, kdo mají mastné vlasy bych přála, aby se jejich vlasy umoudřily a pochopily, že jsou od toho, aby dělaly člověka ještě krásnějším a že příliš mnoho mastnoty neprospívá nikomu a ničemu. Ani vlasům.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231621
06-opava-jakartovice
P6231604
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.