Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kosatka dravá

Kosatka dravá

K osatka dravá je největší dravec naší planety. Je druhým největším savcem na Zemi (po člověku), lze ji najít ve všech světových oceánech Je to všestranný predátor požírá želvy, ryby, tuleny, ptáky, kytovce. Vyskytují se v mořích jako je Středozemní a Arabské. Tito živočichové preferují spíše nižší teploty a polární oblasti. Ve velkém počtu je můžete zhlédnout v severovýchodním Pacifiku při pobřeží Islandu. Zvířata jsou charakteristicky kontrastně zbarvena s černým hřbetem, bílou hrudí a boky a bílou skvrnou nad a mezi očima. Mají těžké a podsadité tělo s velkou hřbetní ploutví. Samci dosahují délky až 9,5 metrů a váhy přesahující 6 tun. Samice jsou menší délka je 8,5 metrů a váha kolem 5 tun. Mláďata při narození váží kolem 180 kg a jejich délka je kolem 2,5 metrů.

O životě
Kosatka dravá žije ve skupinách, které jsou tvořeny nejbližší rodinou sdružující pět až dvacet zvířat dohromady. Menší skupinu tvoří jeden samec se samicí a mláďaty, větší skupinu vytvářejí dva až tři dospělí samci. Samice se po celý život drží jediné skupiny. Samci tyto skupiny střídají.

Rozmnožování
Samce kosatky dravé lze snadno rozeznat podle dvoumetrové hřbetní ploutve, která vyčnívá z vody. Samice je menší a má hřbetní ploutev kratší a otočenou dozadu. O způsobu páření kosatky dravé je známo velmi málo. V době páření svádějí samci urputné boje o samici. Po deseti až sedmnácti měsících se rodí zpravidla jedno mládě. Asi jeden rok ho matka kojí pak zůstává ještě několik let v její blízkosti. Samice je připravena k páření za tři až čtyři roky. Průzkumy zjistily, že polovina mláďat se nedožije věku šesti měsíců. Samice se dožívají 50 let vyjímečně 80 - 90 let. Během svého života vychovají tak pět mláďat. Naopak samci se dožívají tak 30 let někdy 50 let.

Dnes se kosatky nikterak neloví. Japonci je loví pro vědecké výzkumy. Dále se loví v Grónsku a Indonésii, kde je lov také mírný. Kosatky jsou loveny většinou pro maso, někdy však bývají loveny ze strachu lidí. Dodnes nebyly nijak zaznamenány samovolné napadení kosatky na člověka.

Populární kosatky
Keiko – jak všichni víme je z filmu zachraňte Willyho byl chycen v roce 1979 se třemi kosatkami. Měl podobný osud jako ve filmu.
Corky 2 – je nejstarší kosatkou v zajetí na světě. Narodila se v roce 1964 a byla odchycena v prosinci roku 1969.
Ulises – je to nejstarší kosatka

Zajímavosti
Jediný kytovec, který loví jiná teplokrevná zvířata. Loví ve skupinách, kde jsou všichni dobře sehraní. Loví i plejtváka obrovského, když je oslaben.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
68_vylet_2809-1855
okolo-msk2011-302
img_3711
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.