Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Velikonoce

Velikonoce

V elikonoce jsou svátky jara. Znamenají pro nás, že studená zima je za námi a nás čeká nejkrásnější část roku. Alergici mají sice s jarem své neblahé zkušenosti, ale stejně je nádherné, kvetoucí, voňavé, barevné. Jaro si zaslouží být vítáno a oslavováno, přináší nám opět znovuzrození.

Pro křesťanství jsou velikonoce nejvýznamnějším svátkem. Jsou oslavou zmrtvýchvstání Krista. K tomu došlo podle víry třetího dne po jeho ukřižování. Toto se mělo stát kolem roku 30 nebo 33 v období židovského svátku pesach. Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku.

Velikonoce nejsou jen slavnost Zmrtvýchvstání. Období od Zeleného čtvrtka do sobotní vigilie je součást postní doby. Doba velikonoční je vlastně období 50 dnů od neděle Zmrtvýchvstání do letnic, Seslání Ducha svatého.

Velikonoce mají své symboly. Beránek obětovaný za spásu světa. Kříž, na němž byl Kristus ukřižován. Velikonoční oheň symbolizující vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí, od tohoto ohně se zapalují svíce. Vajíčko, symbol nového života, zárodek nového života, symbol plodnosti a s tím souvisí zvyk vajíčka malovat. Kočičky, symbolizují palmové ratolesti.

Velikonoce slaví všichni, i nevěřící. V Čechách je prastarou tradicí hodování a pomlázka, vyrobená z vrbového proutí. Ve Spojených státech se velikonoční vajíčka hledají na zahradě či v domě a v Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0125
konf-bez-barier10
luhacovice-07
PA062159
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.