Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Víte proč vaše kočky žerou trávu a pokojové květiny?

Víte proč vaše kočky žerou trávu a pokojové květiny?

K očky prý běžně žerou trávu a takřka tomu nelze nijak zabránit. Nám to může připadat divné především z toho důvodu, že kočky považujeme zcela za masožravce. Realita je ovšem taková, že většina koček si čas od času doplňuje jídelníček troškou zeleniny.

Proč vlastně kočky žerou trávu? To přesně nikdo neví, ale existuje celá řada teorií a podle jedné z nich potřebují kočky rostlinnou stravu proto, aby získaly vlákninu. Avšak množství požité trávy bývá tak zanedbatelné, že se tento důvod zdá málo pravděpodobný. Více nás o tom přesvědčí důvod, že je to zřejmě proto, že kočky trávu používají jako dávidlo a tudíž sežraná tráva zapříčiní vyvrhnutí obsahu žaludku a kočka se tak zbaví i spolknutých chuchvalců chlupů anebo i něčeho jiného, po čem se cítí špatně. Pokud vaše kočka příliš často se takto projevuje, měli byste s ní raději navštívit veterináře. Kočky pokaždé po sežrání trávy anebo jiných rostlin totiž nezvracejí, z tohoto hlediska by pro takové chování měla být ještě nějaká jiná příčina. Vědci prý přišli na nejnovější teorii, že kočky si tak opatřují malé množství kyseliny listové a tak získávají tolik potřebný vitamin B, který napomáhá vytváření červených krvinek a zároveň ochraňuje proti chudokrevnosti.

Nikdy by nás tedy nemělo překvapit, že kočka si občas pochutná nejen na trávě, ale i na pokojových květinách a jsou i takové, které se občas pouštějí i do řezaných květin. Odtud ale pramení i nebezpečí, neboť spousta rostlin i květin mají toxické účinky. Patří mezi ně azalka, narcis, břečťan, hrachor, stračka, pryšec mexický. Odborníci nás informují o tom, že podrobný kompletní seznam jedovatých rostlin a květů nám může poskytnout i veterinář.

Kočce můžeme zabránit v požírání rostlin také tím, když posypeme lístky pepřem nebo vložením kousku pomerančové kůry do hlíny v květináči, která poté prý působí na kočku značně odpudivě, anebo jednoduše květináč dáme z dosahu kočky. Jestliže chováte kočku v domě, zasaďte jí do květináče trávu, kterou si dle libosti bude ukusovat a tak by dle odborníků měla nechat vaše pokojové květinky na pokoji.

Skoro každý majitel kočky to zná, váš kočičí mazlíček je přítulný a oddaný, ale jakmile si dovolíte vyhubovat mu, tak začne trucovat. Otočí se k vám zády a zůstane tak, i když ho voláte jménem. A právě, když se kočka otočí ke svému majiteli zády po kárání, znamená to, že výtku přijímá. Je tu ještě jedna zajímavost, pokud kočku plísníte a díváte se jí do očí, jste tudíž mnohem větší než ona a ta na tuto nepřátelskou situaci může reagovat tak, že se k vám prostě otočí zády a tím vám ve skutečnosti dává najevo vaši nadřazenost a přijímá vaše pokárání a naznačuje vám, že nemá v úmyslu s vámi bojovat. Chcete-li si prý přeložit toto gesto do lidské řeči, tak se jedná mnohem více o omluvu než o nějaké trucování a po nějaké době se kočka opět uvolní, začne příst a bude schopna obnovit přátelské vztahy.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-01
okolo-msk2011-104
okolo-msk2011-108
konf-bez-barier06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.