Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Tsunami

Tsunami

S právnější tvar je cunami. Je to japonské slovo zamenající „vlna v přístavu“. Což je série po sobě jdoucích vln, způsobených vzdemutí množství vody na velkých vodních plochách. Tsunami většinou vyvolají tektonické pohyby litosférických desek na dně oceánu, kde dochází k zemětřesení. Převážně se vyskytují v Tichém oceánu, je vázaná na hlubokomořských příkopech, tzv Ohnivý kruh. Riziko hrozí v podstatě všem přímořským oblastem, je to způsobeno tím, že tsunami může cestovat na velké vzdálenosti a v těžkých případech dokáže obletět celý svět.

Zemětřesení není jediný původcem tsunami. Existují i jiné, když méně časté. Jako například nejrůznější sesuvy půdy či ledovců, erupce sopek, dopady meteoritů do oceánu.

Příchod v tsunami se dá odhadnout až v posledních chvílích. Před příchodem vlny voda náhle ustoupí, až o stovky metrů a odhalí mořské dno. Takže lidé si prohlížejí dno a neutíkají před blížící se vlnou, Čelo vlny bývá vidět ze břehu, ale jedná se spíše o vodní stěnu, která následně způsobí záplavu a ohromné škody. Výška vlny se počítá od střední hladiny moře. První vlna v sérii není tou největší a nejsilnější. Intervaly mezi jednotlivými vlnami mohou být 10 – 45 minut. Vlny se mohou odrážet a několikrát se vracet. Na výšku a rychlost má vliv tvar dna. Strmější břeh vlnu více vyzdvihne a méně zpomalí, mírnější břeh vlnu zpomalí a dojde dál do vnitrozemí

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-205
edf-tour-2010-bielsk...
cyklomaraton-k24-201...
img_3665
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.