Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chutnají vám pálivé papričky neboli chilli?

Chutnají vám pálivé papričky neboli chilli?

J ejich znakem je ostrá chuť a zářivě karmínová barva, které dělají z papriky jedno z nejvýraznějších a nejoblíbenějších koření. Paprika se stala populární i v rostlinném léčitelství, protože výtažky z jejich plodů přinášejí úlevu u některých chronických bolestí. Bylina pomáhá předcházet vředům a dokonce je i léčí.

Paprika roční byla objevena při archeologických výzkumech ve Střední Americe. Od nepaměti je podstatnou součástí asijské kuchyně. Do Evropy ji však přivezl Kolumbus, když se vrátil ze své objevné cesty do Nového světa. Většina světové zásoby papriky (koření) prý ovšem pochází z Indie a Afriky. Z historie víme, že anglický bylinář 17. století Nicholas Culpeper prohlašoval, že velké množství konzumace papriky způsobuje popálení úst a krku natolik silně, že se to špatně snáší a varoval dokonce před ohrožením života. Věřil však tomu, že střídmé množství podporuje trávení, tvorbu moči, ulevuje od bolesti zubů, předchází vzniku zubního kazu, rozehřívá studené břicho, vypudí ledvinové kameny a zažene chmury. Během 18. století se paprika přidávala do šňupacího tabáku, aby zvýšila jeho sílu. Bylinář Phillip Miller varoval před tímto zvykem, z důvodu způsobování úporných záchvatů kašle, které by mohly poškodit cévy v hlavě. Po občanské válce předepisovali američtí eklektici, což byli předchůdci dnešních přírodních léčitelů, pálivou papriku zevně při artritidě nebo bolesti svalů a vnitřně jako prostředek podporující trávení a zároveň k léčbě nachlazení, horečky, průjmu, zácpy, nevolnosti a bolesti zubů. Také doporučovali pálivou papriku vložit do ponožek, což mělo sloužit k ohřátí studených nohou, tento postup někteří bylinkáři doporučují dodnes. Eklektici prý věřili, že paprikou je možné vyléčit delirium tremens, které se vyznačuje převážně halucinacemi a silným třesem a dostavuje se většinou v pokročilém stadiu alkoholismu. A právě pálivá paprika je prý tím nejlepším přípravkem, který je možné podat lidem ve stavu deliria tremens. Pomáhá totiž žaludku přijímat a udržet jídlo, ale také i čaj nebo silný hovězí vývar má blahodárné účinky na žaludek. Co se týká předávkování pálivými paprikami, tak to zdaleka není možné, protože lidé je požívají kolikrát ve velkých dávkách a to zcela bez vedlejších účinků.

Pálivost a léčebné účinky papriky záleží na látce, kterou obsahuje a to kapsaicin, který skutečně poskytuje úlevu od mnoha druhů bolesti. Někteří lidé se domnívají, že silně pálivá jídla poškozují žaludek a přispívají ke vzniku žaludečních vředů. To naštěstí není pravda, neboť díky provedeným výzkumům závěr zní: „Konzumace velmi pálivých jídel u zdravých jedinců nezpůsobuje žádné poškození trávicího traktu.“ Pálivá paprika podporuje tvorbu slin a žaludečních šťáv, sliny obsahují enzymy, které natráví uhlovodíky a žaludeční šťávy obsahují kyseliny rozkládající potraviny dále. Pálivá paprika má schopnost tlumit růst bakterií, které způsobují žaludeční vředy, Helicobacter pylori, ale stejně tak působí i na mnoho dalších bakterií. Přidávejte si ji proto do svého jídla, ale buďte opatrní, aby vás příliš nepálila ústa. Pokud už se to stane, tak první pomocí je mléko. Mléčná bílkovina zvaná kasein dokáže vytáhnout kapsaicin z chuťových pohárků. Pálivou papriku byste neměli podávat dětem mladším dvou let. U starších dětí se doporučuje začít s malými dávkami, které můžete podle potřeby později zvýšit. Lidé nad 65 let mají často sníženou citlivost chuťových pohárků i kožních nervových zakončení takže u nich bude zapotřebí vyšších dávek.

Při krájení velkého množství pálivých paprik hrozí popálení bříšek prstů a z rukou se docela špatně smývají. Dokonce po důkladném omytí může tato štiplavá léčivá rostlina zůstat na koncích prstů i 4 hodiny a způsobit silnou bolest, pokud by se špatně omyté prsty dotkly sliznice oka. Proto se radí při práci s větším množstvím papriček používat vždy gumové rukavice. Jedna francouzská studie dokázala, že pálivá paprika zvyšuje odolnost vůči infekci. Radí se tedy na malé ranky rozprášit koření, abyste předešli vniknutí nákazy, s paprikou to ovšem nemáte zkoušet, protože v ráně bolestivě pálí.

Pálivá paprika je keřovitě rostoucí trvalka s kožovitými plody. Nejlépe se jí daří v tropických a subtropických oblastech, ale lze ji pěstovat i ve skleníku nebo truhlíku za oknem směrem na jih. Při sběru zralých plodů si dejte pozor, abyste nezlomili stonky rostliny, protože by nezralé plody už nedorostly. Pokud je chcete usušit, pověste je na teplém suchém místě na několik týdnů.

Léčebné dávky pálivé papriky byste měli užívat pouze se souhlasem svého lékaře. Pokud byste zaznamenali drobné zdravotní potíže jako třeba bolest břicha, průjem nebo pálení při peristaltickém pohybu střev, raději snižte dávkování nebo přestaňte úplně užívat.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
kalendar_s_podpisem
01-opava-jakartovice
v-dolina2010-01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.