Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ebola

Ebola

T éž krvácivá horečka, virové onemocnění ze skupiny hemoragických horeček napadající lidi a některé primáty. Je to jedna z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Původcem této nemoci je filovirus ebola. Poprvé se objevil v roce 1976, různé kmeny viru od té doby epidemie s výškou mortality 50 až 90 procent. Epidemie propukají v afrických zemích, např. Demokratická republika Kongo, Gabon, Uganda, Súdán. V současnosti známe čtyři kmeny viru. Ebola-Zair a Ebola-Súdán napadají člověka.

Vir dostal jméno podle řeky, která protéká oblastí, kde propukla první epidemie.

Kmen viru Sudan projevuje menší míru úmrtnosti, kolem 50 procent. Za to kmen Zaire vykazuje 90 procentní úmrtnost.

Virus je přenášen přímým stykem s infikovanými tělesnými tekutinami, krev, sliny. Inkubační doba viru je od dvou dnů do čtyř týdnů, Obvykle se jedná o 2 až 3 dnů. Symptomy se liší, začátek nemoci je rychlý, vysoké horečky, skleslost, svalovými bolestmi, bolesti kloubů, bolesti břicha a bolesti hlavy, zvracení, průjem poškození ústní části, krvácení vnitřní i vnější posléze ze všech tělesných otvorů. Smrt nebo uzdravování nastává obvykle v rozmezí od šesti do deseti dnů.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

52_vylet_2809-0803
v-dolina2010-16
21_zahajeni_2609-133...
P6265904
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.