Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Děti rády čtou komiksy, ale co knihy?

Děti rády čtou komiksy, ale co knihy?

S pousta dětí v dnešní době nerada čte knihy, ale dává přednost obrázkovým seriálům (komiks). Některé rodiče to mrzí a myslí si, že tak jejich dítě je „hloupé“ a bez zájmu. Rodiče proto kolikrát převezmou iniciativu do svých rukou a dětem nakoupí knížky podle svých představ a předčítáním se snaží podnítit tak své potomky k odbornější četbě, a dokonce se najdou i tací rodiče, kteří svým dětem přímo zakazují komiksy číst.

Dle výzkumů v současné době opravdu málo dětí pod dvanáct let čte knihy a oproti tomu jejich rodiče sice v dětství častěji četli a nyní bývají zklamáni nezájmem svých dětí. Přitom děti milují obrázkové seriály jako je kačer Donald, Asterix, Mickey Mouse atd. Rodiče by tedy zbytečně nemuseli být až tak zaujatí proti této četbě, protože to děti baví a zároveň je to učí, což je důležité, soustředit se. Obvykle i děti nadané, které jsou již na gymnáziu, běžně sahají po takových sešitech. Samozřejmě nesmí jít o komiksy, kde se oslavuje násilí a hrůza a poté tyto strašidelné obrázkové seriály způsobují tak akorát u dětí agresivní chování. Tak proto správně vybírejte a nezakazujte hned dětem komiksy, ale snažte se pro ně vybírat i napínavé a dobré knihy.

Některé děti nečtou u obrázkových seriálů text v obláčku, ale zajímají je pouze obrázky, ale nebojte i toto je pro ně přínos, protože obrázky podněcují jejich fantazii. Čtení obrázků prý odpovídá ranému vývojovému stupni lidstva, když ještě neumělo číst a jemu prý vděčíme za dávné umění a to především v našich kostelích. Pro naše děti znamenají veselé postavičky Goofyho, kačera Donalda, postavičky ze čtyřlístku atd. důvěrné přátelé. Dokonce se najdou i dospěláci, kteří mají rádi obrázkové seriály s myšákem Mickym nebo s postavičkami ze čtyřlístků, ale i z rychlých šípů při vzpomínání na vlastní dětství.

Děti také rády poslouchají pohádky na CD, kde poslech je pro ně jednodušší než četba knížek, protože snadněji podněcuje fantazii, kdežto během čtení už spolupracuje i rozum. Knihy jsou sice podrobnější a obsáhlejší, ale pohádky na CD jsou zase kratší a napínavější. Což se dá také říci, že když malým dětem pustíte mluvenou pohádku na CD, je to skvělý předstupeň ke knize, neboť je tak dítě nenásilnou formou vedeno, aby pozorně naslouchalo a soustředilo se. Pro jeho duševní vývoj je určitě lepší poslech pohádky na CD než sledování televize, kde dítě bývá zahlceno obrazy, které ničí schopnost koncentrace.

Děti dle odborníků potřebují opakování, aby se tak naučily myslet. A převážně na nás rodičích pak zůstává, zda budeme dál vzbuzovat v našich dětech radost z dobrých knih.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
03-opava-jakartovice
Olympiada_v_Sizuoka3
P6265920
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.