Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pomeranč

Pomeranč

P omeranč je plod pomerančovníku pravého. Pomerančovníky jsou stromy zřídka i keře. Pochází ze subtropických oblastí, nikde neroste jako planá rostlina. Jde o nejvíce pěstované citrusové ovoce. Pomerančovník je stále zelený strom, má kulovitou korunu a v mládí trnité větvičky. Květy jsou bílé 2 až 3 cm veliké obvykle pětičetné. Plody jsou bobule ve velikosti 5 až 12 cm kulovité až oválné. Kůra plodu bývá žlutá, oranžová nebo šarlatově červená, je poměrně tenká, přilehající k dužině, někdy se obtížně loupe. Dužina je žlutá až oranžová, u některých kultivarů fialově červená, je šťavnatá osvěžující sladkokyselé chuti.

Použití

Plody jsou výborným zdrojem vitaminu C a konzumují se čerstvé nebo se z nich lisuje šťáva. Téměř 90 % produkce je průmyslově zpracována. Ze slupek se získává pektin a hlavně esenciální oleje, které slouží ke kosmetice a k aromatizaci potravin, v menší míře v lékařství.

Pěstování

Ročně se sklidí asi 60 miliónů tun citrusových plodů. Skoro 70 % připadá na pomeranče. Z jednoho stromu pomerančovníku, který je vysoký 7 – 10 m se sklidí za rok 7 000 – 8 000 plodů, známé jsou i výnosy 20 000 plodů. Pomerančovník nesnáší přemočená místa ani vysokou vzdušnou vlhkost. V období sucha je nutné stromy zavlažovat. Během plné vegetace požaduje vysokou teplotu a hodně slunečního svitu, v období klidu přežije krátkodobý pokles pod bod mrazu. Nesnáší zasolenou půdu. Stromy se dožívají až 100 let.

Citrusové plody jsou velkým zdrojem vitamínu C. Pomeranče by neměly chybět v našem jídelníčku, jíme je i z jiných důvodů, např obsahují bioflavonoidy, které mají vliv na vstřebatelnost vitamínu C. Jako antioxidant působí proti volným radikálům, jež mohou způsobit rakovinu. Vláknina je další složka, které pomeranče obsahují a je prospěšná pro organismus a chrání cévy. Dále pomeranče by se měly konzumovat při infekčních onemocněních, a při nachlazení. I když samozřejmě se nemůžeme domnívat, že konzumací pomerančů lze chřipku nebo jinou infekci vyléčit, ale je prokázáno, že vitamínem C z pomerančů zkracuje dobu nemoci a zmírňuje její příznaky. Pomeranče zvyšují schopnost bílých krvinek bojovat proti mikroorganismům, napomáhají jejich množení a prodlužují jejich životnost. Dužina pomeranče, včetně bílé střední vrstvy (mezokarpu), je bohatá na pektin, rozpustnou vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu. Pomerančová kúra je velmi účinná při odbourávání a odstraňování depozit kyseliny močové v kloubech, kde mohou vyvolat dnový záchvat. Pomocí této léčby se dají částečně rozpustit i ledvinové kameny.

Konzumace

Nejlepší je vypít šťávu z pomeranče ihned po vymačkání, protože působení světla snižuje účinek vitaminu C. Konzervované pomerančové džusy ztrácejí část obsahu vitaminu C, ale v některých konzervárnách tuto ztrátu doplňují syntetickým vitaminem.

Pomerančová kúra: Provádí se dva dny v týdnu po dobu jednoho měsíce. Během ní se konzumují jen pomeranče a pije pomerančová šťáva. Doporučuje se denně sníst 10 až 12 pomerančů a vypít 2 až 4 sklenice šťávy. Je-li pomerančová šťáva velmi kyselá, lze do ní přidat 2 čajové lžičky medu.

Výzkumy ukázaly, že lidé s vysokou hladinou vitamínu C v krvi méně trpí alergiemi, také pomáhají při zácpě a při střevních problémech, stimulují vylučování žluče.

Pomeranče se používají v kuchyni a jsou výborné recepty, jako je kachna na pomerančích, kuřecí s pomerančem, pomerančový dort, pomerančová marmeláda, ovocný koláč, palačinky s pomerančem, různé ovocné saláty…

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konf-bez-barier02
cyklomaraton-k24-201...
v-dolina2011-26
P6265897
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.