Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Staroměstský orloj

Staroměstský orloj

N ebo také Pražský orloj je umístěn na Staroměstské radnici. Poprvé je doložen roku 1410. Uprostřed orloje dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Lze z něj odečíst různé astronomické cykly, polohu Slunce. Pohon orloje je zajištěn mechanickým hodinovým strojem. Budova i stroj prošly mnoha úpravami.

Nejstarší část orloje, mechanický hodinový stroj a astronomický číselník, vytvořil roku 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně. Zřejmě podle návrhu Mistra Jana Šindela. Inspirací byl asi orloj postavený v Padově z roku 1344. Sochařská výzdoba pochází z dílny Petra Parléře. Dlouho se mylně uvádělo, že orloj vytvořil hodinář Jan Růže – mistr Hanuš v roce 1490. Omyl v roce 1962 vyvrátil Zdeněk Horský. V roce 1962 se objevila orlojnická kniha s opisem německé listiny z roku 1410, kde radnice děkuje Mikuláši z Kadaně za dobrou práci. Mistr Hanuš provedl jen jisté úpravy.

Přišlo i období, kdy lidi orloj přestal zajímat. Když ho v 18. století magistrát chtěl dát do starého železa, zachránil ho vlastenec, profesor Univerzity Karlovy Antonín Strnad.

Během Pražského povstání byl orloj těžce poškozen při požáru radnice.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0125
img_9063
27
v-dolina2010-11
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.