Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pilatesova metoda dokáže zbavit tukových polštářků

Pilatesova metoda dokáže zbavit tukových polštářků

P ilatesova metoda se řadí mezi nejúčinnější fitness programy, vznikla před více než devadesáti léty a cvičí se dodnes. Je stále populární, protože nabízí příjemné cvičení na celý život. Vyžaduje intenzivní soustředění na činnost, je potřeba zapojit nejen psychické, ale i fyzické síly, jedná se o cvičení, které vás nejenom zklidní, ale i vylepší váš tělesný vzhled.

Toto cvičení vám dopomůže k tomu, aby vaše nohy vypadaly štíhlé a dlouhé, vaše tukové polštářky zmizí a vaše choulostivé partie těla budou zpevněné a samozřejmě držení těla bude dokonalé. Odměna bude v podobě získání vitality a sebevědomí a to všechno bez trápení těla v posilovně. Určitě vás napadne, proč je tato metoda vlastně tak účinná a stále více populární v posledních letech. Důvodů bude více, zakladatel pilatesu Joseph Pilates (1880-1967), který se narodil v Německu, publikoval knihy, kde bylo uvedené pouze cvičení pro pokročilé, což běžné populaci se mohlo jevit hodně náročné jak fyzicky tak psychicky, neboť tyto knihy byly převážně určené pro klienty a čtenáře z řad tanečníků, sportovců, jejichž zdatnost byla na velmi vysoké úrovni. Teprve v sedmdesátých letech, kdy se začala zvyšovat zdatnost všech lidí, díky aerobním cvičením, se zvolna zařazovala pilatesova metoda do cvičebních lekcí ostatních lidí.

Joseph Pilates byl neduživý chlapec, postižený křivicí a trpící astmatem. Od mládí posiloval a snažil se o zlepšení tělesné kondice, rád lyžoval, skákal do vody, věnoval se boxu a gymnastice. V jeho cvičebním programu bylo vzpírání, sebeobrana a tanec. Věnoval se studiu východnímu, řeckému, ale i německému zaměřenému na pevné a silné svaly. Zkombinováním těchto směrů vytvořil svůj vlastní cvičební program pro rozvoj těla a ducha. Cvičební metodu zveřejnil v roce 1914, tehdy začal učit londýnské detektivy sebeobraně. Na začátku první světové války byl uvězněn jako cizí státní příslušník na ostrově Man, kde se postaral o udržení zdatnosti a zdraví i ostatních společníků, později se tvrdilo, že díky jeho metodě cvičení nikdo z vězněných nepodlehl chřipkové epidemii. V průběhu první světové války experimentoval a jako ošetřovatel sestavil cvičení pro nepohyblivé pacienty upoutané na lůžko a dokonce k jejich postelím vyrobil cvičební pomůcky. A tak byl vytvořen cvičební program na posilování a protahování končetin a páteře Josephem Pilatesem. K výrobě cvičebních pomůcek použil palandy, pružiny z postelí, poličky, židle. Později takto byl inspirován k výrobě cvičebních strojů, prý některé jsou ve studiích dodnes.

Pilatesovou metodou byly obnovovány u pacientů pohybové reflexy a na základě tohoto úspěchu byl požádán o trénování elitní jednotky britské armády. Většina vrcholových sportovců měla zájem o jeho cvičební program, například Němec Max Schmelling, boxer těžké váhy získal v New Yorku v době, kdy trénoval s Pilatesem, titul profesionálního mistra světa. Když se Schmelling rozhodl z finnačních důvodů emigrovat do USA, nabídl Pilatesovi,aby odcestoval s ním. V roce 1926 se odvděčil Pilatesovi za jeho trenérskou pomoc a založil první legitimní studio v New Yorku. Jeho metodu posléze proslavili tanečníci, jako byla Martha Grahamová a George Balačin, a spousta dalších tanečníků mohla tak ve své kariéře pokračovat díky Pilatesově metodě. Po jeho smrti jedna z jeho žaček, Romana Kryzanowska, převzala spolu s jeho manželkou Clarou studio i klienty. V současné době je opět velký zájem o tuto metodu a v USA je pořádáno školení instruktorů z celého světa.

Klienti jsou nadšeni tímto cvičením, neboť zpevňuje svaly, aniž by docházelo k napětí v kloubech. Nikdy není pozdě posilovat a protahovat tělo je nutné v každém věku a stárnoucí tělo přece nemusí vždy chátrat. Změny zdravotního stavu a zevnějšku jsou přirozeným projevem stárnutí, tento proces ovšem můžete zdravou výživou a cvičením zpomalit. Svaly degenerují proto, že je nepoužíváme a ne proto, že stárneme. Nečinnost kolikrát způsobuje nemoci a svalovou atrofii. Pilatesova metoda vám pomůže v mládí vybudovat silné svalstvo a během stárnutí udrží svalovou hmotu i pružnost, tak vlastně až do hlubokého stáří se díky tomuto cvičení můžete pohybovat jako zamlada.

Zamysleli jste se někdy, proč vás bolí záda? Převážně je to od nezdravých poloh a pohybů, které děláte automaticky a za pomoci této cvičební metody se naučíte kontrolovat a správně provádět pohyby. Zlepšíte si pružnost, obnovíte svalovou rovnováhu a koordinaci a odměnou vám budou silné a pevné svaly. Jedná se o posilování bez velkých objemů a zátěží. Zvýšíte energetický výdej, zlepšíte držení těla, omezíte únavu a chronickou bolest. Naučíte se správně dýchat zároveň s pohyby.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
78_2soutezni_den_290...
58_vylet_2809-1122
47_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.