Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když se řekne éterický olej

Když se řekne éterický olej

Z dravotní péče, která je dnes pro nás samozřejmostí, v dřívějších dobách neexistovala a i lehké onemocnění tak mohlo představovat skutečné nebezpečí. Mnoho nemocí se lidé tak snažili léčit bylinkami a na venkově byl vždycky po ruce někdo, kdo dokonale znal jejich účinné látky a způsob použití. Už odedávna je známý účinek éterických olejů nebo silic.

Rostliny skladují účinné látky ve formě droboučkých kapének oleje v květech, listech, stoncích a kořenech. Párou je možné tyto oleje uvolnit a tento postup by se měl správně nazývat „destilací oleje“, protože však lidé, kteří takové oleje jako léčebný prostředek pro lidi i zvířata připravovali, používali při práci oheň, říkalo se tomu „pálení oleje“. V současné době se opět začínají více využívat léčebné účinky éterických olejů a tak dochází k obnovení této činnosti.

Spousta bylinek si uchovává léčivé účinky i vůni zhruba dva roky po usušení, ale prý se musejí sbírat ve správný čas a taky hodně záleží na sušení a skladování. Bylinky bývaly a stále jsou pro lidi i zvířata velice důležité. Vesnické zahrádky v dřívějších dobách byly takzvanou domácí lékárnou. V současné době z bylinek se získává také éterický olej. Mezi oblíbené bylinky patří třeba rozmarýn, který podporuje prokrvení, ale i heřmánek a řebříček, který působí protizánětlivě, levandule slouží k desinfekci sliznice a zároveň má uklidňující účinky a utišuje křeče a posiluje nervy. Anýz, fenykl, tymián, proskurník pomáhají při suchém kašli, meduňka zase uklidňuje. Šalvěj zmírňuje pocení a hojí záněty v ústech a horních cestách dýchacích. Éterické oleje jsou také základem příznivých účinků chlebového koření – anýzu, fenyklu, koriandru.

Droboučké kapénky oleje se nacházejí v buňkách, chodbičkách, kanálcích nebo na chloupkách rostlinky. Tyto vonné látky potřebuje rostlina pro látkovou výměnu, aby přilákaly hmyz a odradily původce nemocí. Mají podobnou funkci jako naše hormony. Éterické oleje se špatně rozpouštějí ve vodě. Rozpuštěné v tucích nebo v alkoholu se používají jako prospěšné léčebné prostředky například kapky, nebo masti. K léčbě se používají i vonné oleje, které působí prostřednictvím nosní sliznice, nebo se dostávají do organismu pokožkou, ale i zažívacím traktem.

A jak se provádí taková destilace vodní parou? Třeba na přípravu litru smrkového oleje se spotřebuje tuna smrkových větví, ty se rozsekají a navrší do speciálního kotle s mřížkou na dně. Jakmile je propařovací kotel naplněn rostlinami tak se zavře víko a do kotle se zdola začne vhánět velké množství horké páry a ta uvolní z rostliny éterické oleje a unáší je s sebou. Destilace trvá většinou hodinu. Poté se kotel otevře a obsah se z něj vysype. Co se týká doby destilace, tlaku, teploty tak ta je u každé rostliny jiná. Vyžaduje to spoustu botanických znalostí a dlouholeté zkušenosti. Chlazení -pára s olejem se odvádějí do chladícího kotle s dlouhou zatočenou trubicí, ve které se pára kondenzuje, neboli zkapalňuje. Kondenzát poté vytéká do přístroje, ve kterém se olej odděluje od vody. Oddělování - voda od oleje se odděluje jednoduchým způsobem, protože je olej lehčí než voda, vystupuje v bublinkách nahoru a zůstává na povrchu vody.

Suroviny pro destilaci oleje se pěstují na stráních, které jsou tak po celý den vystaveny sluníčku a voňavý koberec bylinek poté hraje všemi barvami. Bylinky nejsou k dispozici celoročně, proto se sbírají do zásoby na chladné roční období.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-07
rovna_prava_pro_vsec...
21_zahajeni_2609-133...
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.