Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dlouhé stráně

Dlouhé stráně

P řečerpávací vodní elektrárna vybudována v Hrubém Jeseníku u Loučné nad Desnou. Je to nejvýkonnější vodní elektrárna v Čechách. Několikrát za den přechází z turbínového na čerpadlový režim. Mezi nádržemi je výškový rozdíl 510,7 metrů. Pokud je zapnuto plné čerpání horní hladina nádrže stoupne o 21,5 metrů a spodní klesne o 22,2 metrů. Na horní nádrž byla použita izolace z 18 centimetrového přírodního asfaltu, vydrží rozsah od -30 do +60 °C. U horní nádrže stojí mohyla, která připomíná, že původní výška hory byla o 3 metry vyšší.

Uvnitř hory byla vybudována soustava komunikačních, větracích a odvodňovacích tunelů a šachet o délce 8,5 kilometrů. Na horní nádrž je možné se dostat po silnici nebo také tunelem s 2 400schody a plošinovým výtahem. Je zde ještě vyrovnávací elektrárna – Dlouhé stráně II, aby pokryla vlastní spotřebu elektrárny.

Výstavba byla zahájena v roce 1978, později byla stavba utlumena. V roce 1985 byl projekt modernizován. Celkové náklady dosáhly přibližně 6,5 miliardy korun, které elektrárna zaplatila za sedm let provozu.

Ročně Dlouhé stráně navštíví okolo 60 tisíc turistů. Celoročně se pořádají exkurze pro veřejnost.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

08-opava-jakartovice
bezpecnost-na-prejez...
edf-tour-2010-bielsk...
krajsky-odborn02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.