Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Šedý zákal

Šedý zákal

edý zákal je onemocnění většinou starších lidí, ale může se objevit i u mladších pacientů. Jediná možnost léčby je náhrada zkalené čočky za nitrooční čočku umělou. Co je to šedý zákal a jaké jsou jeho příčiny? Šedý zákal katarakta je onemocnění při kterém dochází k postupnému zkalení čočky. Průnik světla dopadajícího na sítnici je tak omezen a dochází ke zhoršení zrakových funkcí.

Rozdělění katarakty
Kataraktu podle místa zkalení rozdělujeme na
  • Kortikální
  • Nukleární
  • Subkapsulární zadní

Kortikální katatra je obvykle oboustranná. Zpočátku se projevuje malými vakuolemi v přední nebo zadní koře čočky, dále trojúhelníkovitými zákaly s vrcholem mířícím do centra čočky

Nukleární katatra se vyvíjí obvykle pomalu, bývá také oboustranná. Pacientovi způsobuje problémy pohled do dálky než do blízka a začíná problém i s barevným viděním nejvíc barva modrá.

U zadní subkapsulární katarakty je zákal lokalizován v zadní vrstvě kory. Vyskytuje se spíš

u mladých lidí a pacienti vidí hůř na blízko než do dálky.

Jaké jsou příznaky šedého zákalu?
Pacient si stěžuje na pocit jakoby se díval přes mlhu či papír. Může vidět prstenec kolem světel, může se dokonce dostavit dvojité vidění, barvy se zdají být vybledlé a jak rychle šedý zákal postupuje tak rychle je potřeba měnit brýle.

V současné době neexistují žádné léky nebo kapky, které by mohly vzniklý zákal léčit. Jediná možnost vidění je operace. Z oka se vytáhne zkalená čočka a voperuje se umělá.

Kdy podstoupit operaci?
Základním důvodem operaci je ztráta zrakové ostrosti. Pacientovi to doporučujeme vždy, když snižuje kvalitu vidění natolik, že jej to obtěžuje v pracovním a osobním životě.

Operuje se v místní anestezii spočívá v nakapání anestetických kapek na rohovku a spojivku čímž dojde k znecitlivění oka.

Téměř na druhý den vidí pacient téměř ostře, někdy zpočátku může být vidění mlhavé. K definitivní stabilizaci zraku dochází většinou do měsíce.

Pooperační komplikace Zvýšení nitroočního tlaku, otok a zřasení rohovky, akutní bakteriální endoftalmytida, cystoidní makulární edém, odchlípení sítnice

Délka pracovní neschopnosti závisí na druhu vykonávané práce a stavu vidění druhého oka, jedná se o dny někdy i týdny. Šedý zákal je v současné běžné onemocnění. A pacienti se nemusí ničeho obávat.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
19
krajske_shromazdeni_...
m-r-polsko2011-11
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.