Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Potápění je dobrodružstvím v našem přetechnizovaném světě

Potápění je dobrodružstvím v našem přetechnizovaném světě

T ento tichý sport osloví především lidi svérázné, neboť pohled pod vodou umožňuje podobně jako horolezectví skvělý zážitek z přírody. Pohyb bez tíže ve vodním živlu nás zcela okouzlí a pohled na pestré barvy a rozličné tvary už nejednoho potápěče dokázal nadchnout. Potápěči by měli ale přispívat k zachování přírodního prostoru pod vodou a proto je podstatné, aby svoji sběratelskou vášeň krotili a touhu lovit prováděli pouze s fotoaparátem a kamerou v ruce a zbytečně neplenili vodní přírodu.

Potápění je sport, který po důkladné instruktáži zvládnete vcelku rychlým a bezpečným způsobem se naučit. Základem ovšem každé výuky zůstává systematické školení v potápěčské škole pod vedením zkušených instruktorů. A než se přihlásíte do potápěčského kurzu, je nutné předem vědět, zda splňujete všechny předpoklady, což se hlavně týká vašeho zdravotního stavu, který musí být výborný, a vaše plavecké schopnosti musí být na takové úrovni, aby delší pobyt ve vodě pro vás neznamenal žádnou nadměrnou námahu. Věková hranice, kdy je možné se potápět je nastavena na 14 let a výše. Dříve se s potápěním nemá začínat, protože některé tělesné a fyzické funkce nejsou ještě zcela vyvinuté. Omezení ohledně věku neexistuje, záleží zejména na vašem zdravotním stavu.

Potápění bývá často označováno za velice riskantní a nebezpečný sport, toto dílo je ovšem způsobeno nedostatečným proškolením, sebepřeceňováním a lehkomyslností všech těch, kterým se nehody v průběhu potápění bohužel stávají. Proto je naléhavé osvojit si všechny bezpečnostní zásady a v takovém případě pro vás potápění nebude nebezpečným a náročným sportem.

Za většinu úrazů při potápění a jejich následků si prý potápěči hlavně mohou sami, i když ojediněle může selhat třeba automatika nebo výstroj. Technické vady nevedou však k vážnějším následkům díky tomu, že potápěči jsou správně proškolováni stálým tréninkem cvičení v případech nouze, které simulují i selhání přístrojů. Proto se klade velký důraz, aby potápěči zbytečně nepřeceňovali svoje síly, nebyli lehkomyslní a nechybělo jim sebeovládání a samozřejmě absolvovali dostatečnou přípravu na potápění. Bázlivý člověk by se nikdy k potápění neměl nechat přemluvit. Nervózní a úzkostliví lidé často mají sklon k chybným reakcím z důvodu paniky, což může mít pod vodou katastrofální následky. Výzkumy se potvrdilo, že většinu úrazů při potápění mají na svědomí rekreační potápěči a ne začátečníci. V potápěčských kurzech se sice pravidelně vyučuje chování v nouzových situacích, ale prý s nárůstem potápěčských zkušeností se později od pečlivosti a svědomitosti upouští.

Schopnost mluvit a slyšet pod vodou je ovlivněna vysokou rychlostí šíření zvuku ve vodě a zvuky pod vodou vyvolávají dojem, že místo, kde vznikly je mnohem blíže než ve skutečnosti je a není možné stanovit směr, odkud zvuky pocházejí, neboť ucho není toho schopno z důvodu krátkého časového rozdílu zachytit směr a určit, zda zvuk dolehl k pravému nebo k levému uchu. Přenos zvuku pod vodou je totiž až čtyřnásobně vyšší než šíření zvuku vzduchem. Co se týká schopnosti vidění pod vodou, tak je to možné pouze za použití konkrétních doplňků, jinak bohužel není možno si vychutnat ostrý a jasný pohled. Ani normální dorozumívání není možné, a proto existují konkrétní znaky, většinou prováděné ručně.

Kouzlo potápění nenajdete pouze v mořích, ale i ve sladkovodním prostředí. Nezapomenutelným zážitkem pak může být například potápění v horských jezerech, která i přes svou nízkou teplotu oslní svojí průzračností vody.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3769
P5303044
14_zahajeni_2609-103...
77_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.