Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Africká zvířata

Africká zvířata

M áte rádi Afriku? Její zvířata, parky a stále ještě divokou přírodu? Sníte o tom, že potkáte volně žijícího lva, slona, žirafu nebo nosorožce? Nevíte kolik váží hroch nebo jak velký je krokodýl? Představím vám pár známých zvířat, bez kterých by snad Afrika nebyla ani Afrikou.

ŽIRAFA MASAJSKÁ

Je rozšířena ve střední a jižní Keni a Tanzanii. Najdeme ji v křovinatých oblastech, savanách a polopouštích. Žirafa je nejvyšší zvíře na zeměkouli. Je to celkově zvláštní zvíře, má dlouhý krk, který má sedm obratlů, oběma pohlavím vyrůstají na hlavě růžky, ty jsou součástí lebky a žirafy je neshazují. Srst mají krátkou a jejím charakteristickým znakem jsou velké vzorce tvořící kresbu od světle rezavohnědé po tmavou hnědou. Žirafy jsou klidná a mírumilovná zvířata. Tvoří menší stáda o 5 - 12 kusech. Stádo vede stará a zkušená samice, která řídí veškerý život uvnitř. Žirafa spí několik minut a je schopna zdřímnout i ve stoje.

Potrava
Živí se rostlinnou potravou, okusuje větvičky a listí nejčastěji na akáciích, které omotává svým 40 cm jazykem. Žirafa vydrží poměrně dlouho bez vody v období horka si vystačí s vodou s potravy.

Rozmnožování
V období páření bojují samci o samice. Souboj je velmi zajímavý. Samci se pokusí jeden druhého zastrašit. Stojí proti sobě nebo kolem sebe obcházejí v kruzích a měří tak sílu protivníka. Způsoby komunikace: hlasová, tělesná, čichová.

NOSOROŽEC DVOUROHÝ

Žije v Keni, Tanzanii, Zambii a jižní Africe. Tělo je silné kůže šedé barvy je skoro holá bez větších záhybů. Srst má pouze na koncích uší a ocasu. Hlava je krátká, vyrůstají na ní dva rohy, které jsou tvořeny z keratinu, což je hmota ze které rostou lidské nehty a vlasy. Nosorožec je samotářské zvíře. Je nesnášenlivý, napadá vše co je mu podezřelé. Někdy jsou to auta turistů, jindy jiná zvířata. Je krátkozraký, ale naproti tomu má výborný sluch a čich. Živí se větvičkami, listy, stromy a keři.

Rozmnožování
Rozmnožují se celý rok. V Keni jsou vrcholy září – listopad. V jižní Africe duben – červenec. Samice rodí v periodách 2 – 5 let. Tele má při narození 40 kg

LEV JIHOAFRICKÝ

Afrika jižně od Sahary, Savany, stepi, lesostepi, křovinaté oblasti a polopouště. Lev je největší a nejsilnější predátor v Africe. Samci jsou o 40 % větší než samice. Mají výraznou hřívu na krku, která u některých pokračuje přes břicho až ke slabinám. Barva hřívy je pískově žlutá a někdy až tmavě hnědá. Hříva samcům narůstá ve dvou až třech letech. Lvi jsou společenská zvířata, žijí ve smečkách, kteří mají až 30 členů. Ve smečce jsou zhruba 4 dospělí samci, kteří ji ovládají.

Potrava a lov
Lvi loví většinou společně. Samice uloví až 3/4 veškeré potravy smečky. Lví samci se přiživují na kořisti lvic nebo i jiných predátorů. Při zabíjení velké kořisti je jejich síla nenahraditelná. Lvi se páří v jakémkoli ročním období. Samci v období páření spolu bojují, ale jsou to boje na oko a nebývají vážné. Pokud se však díky zápachu, který říjná samice vydává přiblíží cizí lev následuje těžký boj, který může skončit i smrtí. Říjná lvice se se samcem oddělí od smečky a užívají si několik dní páření. Páří se každých 20 minut a v tomto období nežerou ani neloví. Toto období pro samce je velmi náročné. Když se vrátí do smečky tak se lvice páří někdy i s jiným samcem. Po 105 – 125 denní březosti se většinou narodí lvici většinou 2 – 4 lvíčata vážící tak 1 – 2 kg a porodí je někde v úkrytu o samotě. Mláďata poměrně často stěhuje a přenáší je v tlamě.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
m-r-polsko2011-13
rovna_prava_pro_vsec...
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.