Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Potraviny, které škodí

Potraviny, které škodí

N edávno jsme se zabývali potravinami, které dokáží člověku zlepšit náladu. Existují však i potraviny, a není jich zrovna málo, které dokážou s lidským zdravím zatočit v tom špatném slova smyslu. Právě těmto potravinám se dnes podíváme na „zoubek“. Než se do toho však pustíme, řekneme si nejdříve, při čem bychom se měli, pokud jde o jídlo, mít na pozoru.

Začneme reklamou. Účelem reklamy, ať už by byla na cokoliv, je samozřejmě vychvalovat daný produkt a přesvědčit spotřebitele, že to je to pravé pro něj, a že si to „musí“ koupit. Pokud v reklamě nebo na samotném výrobku uvidíte nápis „low salted“ nebo „salt free“, nevěřte tomu, že v nich není žádná sůl. Potažmo sodík neobsahují. Vždy je však lepší přečíst si etiketu a zjistit tak, kolik zmíněného prvku potravina obsahuje. Až budete složení potravin studovat, nezaměřujte svou pozornost výhradně na slova sůl, či sodík. Zbystřete také, uvidíte-li na etiketě výrazy sodium a natrium.

Sodík mohou obsahovat i některé léky proti bolesti, a tak je lepší si prostudovat složení, než je začnete užívat. Teď samozřejmě nechci nikoho odrazovat od návštěv restaurací ani žádné zaměstnance nebo majitelé těchto zařízení urážet. Ale je pravda, že v restauracích se do jídla přidává daleko více solí než je vhodné. Polévky si v restauracích raději nedávejte. Co se týče ostatních jídel, dávejte přednost zelenině a rybám, před jinými chody. Je téměř zbytečné upozorňovat, že ve všech „pochoutkách“, které nabízejí podniky rychlého občerstvení, bývá soli až až.

Král v pohádce se o tom přesvědčil, i my už dávno víme, že sůl je skutečně nad zlato. Je však velmi nebezpečné to dlouhodobě se solí přehánět. V tom případě by vás totiž sůl mohla připravit o život, a to doslova a bez jakékoliv nadsázky. S větším příjmem soli totiž stoupá i riziko vysokého krevního tlaku, srdečního záchvatu i mrtvice. Lidí, kteří podle průzkumu solí až dvakrát více než je zdravé, je dokonce většina. V soli se kromě jiného nachází sodík. Tělo se bez něj neobejde. Je ale zapotřebí naučit se zacházet se zmíněným všudypřítomným prvkem tak, aby našemu zdraví prospíval. A kolik soli denně bychom měli přijmout? Na to nám odpoví informace z odborného serveru www.kardiochirurgie.cz: „Sůl potažmo sodík potřebujeme pro správnou svalovou práci, nervovou činnost a kvůli rovnováze tekutin. Doporučená denní dávka dospělého člověka je 5 až 6 g kuchyňské soli, což je asi jedna čajová lžička.“ Avšak lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, a dále senioři, lidé, kterým je víc než čtyřicet, ba i Černoši, ti všichni by měli soli jíst ještě méně. Přesněji řečeno 1500 mg denně. Některé z vás by možná zajímalo, proč by právě Černoši měli jíst soli méně. Je to proto, že jejich organismus je na sodík citlivější.

Jak již bylo uvedeno, většina z nás solí víc než by měla. A jak příjem soli omezit? Prvním krokem k tomuto cíli je zamyslet se víc nad tím, co jíte. Aby se vám lépe vybíralo ty správné potraviny, řekneme si nyní, které potraviny jsou ty škodlivé a problematické.

Máte rádi mražené hotovky? Ani se vám nedivím. Vždyť připravit si je je tak rychlé a navíc pohodlné. Než však takovou hotovku strčíte do mikrovlnky, přečtěte si informace na etiketě, abyste věděli, kolik jaké látky v ní je. Je totiž docela možné, že jediná taková porce bude obsahovat celou polovinu denní dávky soli.

Další potravinou, ve které se nachází spousta sodíku, jsou cereálie. Je těžké tomu uvěřit, ale je to pravda. Najdou se však i cereálie, ve kterých je sodíku méně. Právě ty by si měli spotřebitelé vybírat.

Mnohé z vás, stejně jako mě, jistě zaskočilo, když jste se dozvěděli, že některé cereálie jsou příliš bohaté na sodík. Domnívám se však, že informace, kterou vám sdělím teď, bude pro vás ještě víc šokující. A sice, že i zeleninové šťávy někdy disponují velkým množstvím sodíku. Je tedy nanejvýš vhodné a správné zajímat se o jejich složení. I když nelze popřít, že zeleninové šťávy jsou velice zdravé. Až se příště budete rozhodovat, jestli si koupit čerstvou nebo sterilovanou zeleninu, vyberte si tu prví variantu. Ve sterilované zelenině totiž často bývá hodně soli, jelikož sůl je velmi dobrým konzervantem. Pokud přece jenom dostanete chuť ďubnout si do nějaké té zeleninky nebo houbiček v nálevu, snažte se najít takové produkty, které neobsahují přidanou sůl.

Polévky raději škrtněte ze svého jídelníčku. Nemyslím teď ty domácí, které si sami připravíte. Takové polévky vám rozhodně neuškodí, a navíc je potřebují i vaše děti. Mluvím o polévkách ze sáčku, těmi pro jistotu hlad nezahánějte, ani je nikomu nenabízejte. Raději si opravdu uvařte polévku sami. Bude to sice náročnější a bude to také trvat déle. Ale na druhé straně, jde vaše zdraví i o zdraví vašich blízkých. Taková domácí polévka bude skutečně poctivá a uvidíte, že ji vaše rodina ocení.

Rádi ochucujete jídlo různými dochucovadly a jíte k němu různé marinády? Takovým pochoutkám byste se měli vyhýbat nebo alespoň omezit jejich konzumaci na minimum. Obzvášť nebezpečnými marinádami jsou sójová omáčka a kečup, kterému v dnešní době holduje tolik lidí. Je naprosto jasné, že jídlo občas potřebuje ochutit. Ti, kteří k tomu používají citrónovou šťávu nebo ocet dělají moc dobře. V každém z těchto ochucovadel byste totiž marně hledali sodík. Strava přitom zajímavě chutná.

Těstoviny chutnají mnohem lépe, když si je můžeme namočit do nějaké omáčky. Hotových omáček na těstoviny najdeme téměř v každém obchodě s potravinami celou řadu. Stačí takovou omáčku koupit, uvařit těstoviny a rázem je vyřešeno, co bude k obědu nebo k večeři. Než se však rozhodnete, že si právě danou omáčku odnesete domů a pochutnáte si na ní, měli byste provést kontrolu etikety a zvolit si takovou omáčku, ve které je soli málo.

Ten kdo opravdu nechce riskovat, že si dřív nebo později přesolí organismus, by se měl navždy rozloučit se smaženými brambůrky a dalšími „dobrůtkami“ podobného druhu. Pokud jde o arašídy, mandle a další druhy oříšků, tam to není tak zlé. Těch se definitivně zříkat nemusíte. Bohatě stačí, když vyměníte pražené a solené oříšky za nesolené.

Kolikrát si člověk myslí, že ani moc nesolí, a přitom se to v jeho stravě solí a sodíkem jenom hemží. Já vám přeji, aby bylo nejen soli ve vaší stravě, ale i všeho ve vašem životě tak akorát. A to, co do šťastného a pohodového života nepatří, aby z něj zmizelo.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303062
P5303061
P6231588
priprava2011-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.