Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jídlo může udělat člověka šťastnějším

Jídlo může udělat člověka šťastnějším

V dnešním době je takový trend a móda na hubenost. Lidé, nejenom ženy, se snaží vypadat co nejlépe, tedy štíhle. Jakmile je někdo trochu víc při těle, hned si toho ostatní všimnou a někdy mu dají i najevo, že by měl se sebou něco dělat... Spousta současných lidí jí jenom proto, že jíst se zkrátka musí. Ne každý má ale čas a chuť si jídlo pořádně vychutnat. Lidé berou jídlo jako nutnost. Málokoho však napadne, že jídlo může být velmi příjemnou záležitostí a může člověku výrazně zlepšit náladu. Touha po štěstí provází lidstvo od jak živa. Díky tomu správnému jídlu se člověk může skutečně cítit šťastnější. Nenadarmo se říká, že s plným žaludkem se všechno daleko lépe snáší.

Hledat člověka, který nemá vůbec žádné problémy, je jako hledat jehlu v kupce sena. Každý má nějaké ty starosti. Někteří ve vztahu, jiní v práci, ještě jiní v osobním životě. Někdy jsou však starosti takové, že je člověk sám nedokáže zvládnout. Takový člověk pak utíká od svých problému k alkoholu, snaží se je mírnit antidepresivy apod. Přitom zdravá a chutná strava dokáže přinést stejně uspokojivé výsledky. Ale nenadělají v organismu takovou paseku jako velké množství antidepresiv a alkoholu.

Řada z vás jistě sledovala pořad „Jste to, co jíte“, který před nějakou dobou vysílala televize Prima. Někomu by se to mohlo zdát málo pravděpodobné, ale je to tak. Jídlo, které jíme, má nemalý vliv na to, jakou máme náladu a jak se cítíme. Potravin, které podporují fyzické zdraví není málo. Najdou se však i potraviny, které kromě těla dovedou dodat sílu i duši. A které to jsou? Na to vám odpoví další odstavce článku.

Znáte omáčku guacamole? Tato omáčka se připravuje z avokáda. Slávu si získala především v Mexiku. Zmíněné jídlo potěší jednak chuťové buňky a jednak zlepší náladu. V avokádu se ukrývají omega 3 mastné kyseliny i kyselina olejová. Jedná se o zdravou omega 9 mastnou kyselinu. Touto kyelinou vezme za vděk hlavně mozek, protože díky ní se v mozku zvýší hladina serotoninu, čili hormonu štěstí.

Víte, ve kterém ovoci jako v jediném lze najít kombinaci aminokyseliny tryptofan a vitamínu B6? V banánu. Zmíněné spojení je dobrým pomocníkem pro tělo při tvorbě hormonu štěstí. Banán navíc přímo přispívá ke zlepšení nálady a zasmušilým pomáhá se tohoto nepříjemného pocitu zbavit. Na Univerzitě v Oxfordu byl proveden výzkum, během kterého se zjistilo, že banány pomohly ženám, které se vzpamatovávaly z deprese. Tyto osoby měly v organismu málo tryptofanu, hrozilo, že se jim depresivní stavy vrátí. Avokádo pochopitelně není jediná potravina, která nabízí spotřebiteli zmíněnou aminokyselinu. Není tedy nezbytné jíst právě avokádo, když se chce někdo k ní dostat. Tryptofan nám milerád poskytne také ananas a dýňová semínka.

Jistě jste jako malí zažili, že vás rodiče nutili nebo alespoň přemlouvali, abyste jedli špenát, protože je v něm prý mnoho železa. Jenže vy jste této zelenině stejně nemohli přijít na chuť. Ale někteří z těch, kteří ji vzali na milost, zjistili, že špenát je opravdu chutný. Tato zelenina navíc obsahuje hodně folátu, čili kyseliny listové. Tato kyselina rovněž dovede zvýšit hladinu sterotoninu v mozku. Osobám, které jedli nejvíce kyseliny listové hrozily deprese o 67 % méně než těm, kteří jí dodávali tělu nejméně. Takový byl výsledek studie v Journal of Nutritions. Pokud vás ani tyto informace nepřesvědčila, nevěšte hlavu. Chřest, brokolice, fazole a listová zelenina, všechny tyto potraviny mají folátu dost. Stačí si pro něj k nim jenom „dojít“. Potřebujete životabudič? V tom případě nepátrejte po nějakých drahých účinných doplňcích stravy, ale dejte raději přednost právě špenátu, který je životabudičem od přírody. Asi nebylo příliš vhodné zmiňovat hned doplňky stravy, když může stejně dobře, kdo ví, jestli ne lépe, povzbudit káva. Ještě lepší je však špenátový salát.

Vlašské ořechy bývají zpravidla součástí mnoha druhů vánočního cukroví. Jíst tyto ořechy, které navíc skvěle chutnají, pouze jednou za rok. To by bylo opravdu málo. Protože jsou skvělými poskytovateli nejen omega 3 mastných kyselin, ale také uridinu. Po spojení těchto dvou živin je pro neurony v našem mozku hned jednodušší mezi sebou komunikovat, protože jim v tom pomáhají. Představte si, že zrovna tak fungují antidepresiva. Takže je v podstatě zbytečné vyhazovat za antidepresiva jako taková peníze, když máme k dispozici vlašské ořechy. Vědci z Harvardské univerzity provedli studii, během které zjistili, že omega 3 mastná kyselina, jež obsahují vlašské ořechy, dokáže zmírnit příznaky deprese. Zmíněnou živinu najdeme také ve lněných semenech a v sojových bobech.

Spousta žen si pochutnává na zrzlině, a nemusí při tom mnohdy ani trpět depresí. Stačí, když je jim smutno nebo úzko. Ne že by si muži tuto dobrotu nedopřávali. Nejvhodnějším uklidňujícím prostředkem na podrážděnou mysl je zmrzlina vanilková. Pánům zase tato zmrzlina zlepší náladu, ba co víc dokonce podpoří libido. Takže, pánové, až vaše žena nebo partnerka příště dostane chuť na vanilkovou zmrzlinu, odpusťte si řeči o tom, že by si měla víc hlídat postavu, ale dejte si ji s ní. Alespoň spolu prožijete pár příjemných okamžiků, které potěší tělo i duši.

To, že čokoláda umí zlepšit náladu není žádný výmysl, ale vědecky potvrzená skutečnost. Řada lidí už o tom ví a nejednou se o tom jistě i přesvědčila. Jenže není čokoláda jako čokoláda. Rozhodně není jedno po jaké čokoládě sáhnete. Pokud si budete chtít pomocí čokolády zlepšit náladu, vyberte si hořkou, kterou z více než 70 % tvoří kakao. Po mléčné nebo oříškové, či nějaké jiné čokoládě vám tedy lépe nebude. Což neznamená, že byste si takovou čokoládou nemohli osladit život. Bohatě však stačí sníst pár čtverečků hořké čokolády a hned se endorfiny v těle uvolní a hladina serotoninu stoupne. Ve flavonoidech, které obsahuje jak kakao, tak hořká čokoláda, kromě toho najdete plno antioxidantů. Ano, je to tak. Díky těmto antioxidantům klesne krevní tlak a krev bude lépe proudit do mozku i do srdce.

Já vám přeji, aby vám dělalo radost nejen jakékoliv jídlo, které vezmete do úst, ale také zkrátka všechno kolem vás.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-06
img_9166
29_zahajeni_2609-163...
p1140806
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.