Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Co to je zemětřesení

Co to je zemětřesení

Z emětřesení, je to přírodní jev, ze kterého lidé měli vždy obavy. Domnívali se, že je to projev božské zloby. Dnes víme, že zemětřesení doprovází vulkanické jevy nebo náhlým pohybem zemských desek. Větší zemětřesení se vyskytují u tzv. zlomů. Zlomy se propojují do ohnivého kruhu. V této oblasti jsou zemětřesení velmi častá. Centrum odkud zemětřesení se nazývá ohnisko.

Abychom mohli vyjádřit sílu zemětřesení, používáme dvě veličiny, magnitudo a makroseismická intenzita. Magnitudo určuje maximální výchylky seismometru. Makroseismická intenzita se určuje se statisticky vyhodnoceného účinků na osoby, krajinu a budovy.

Zemětřesení způsobuje pohyb litosférických desek. Slabá zemětřesení lidé ani nezaregistrují. Silná zemětřesení se vážou na aktivní tektonické oblasti, kde se vyskytují jednou za několik let. Silná zemětřesení mohou připravit o život tisíce lidí, způsobit mnohamilionové škody. Ještě větší problém nastane, pokud epicentrum je pod mořskou hladinou, to může vyvolat velmi ničivé tsunami.

Zemětřesení známe:
řítivá – způsobená zřícením stropu podzemních dutin
sopečná – jsou průvodním jevem sopečné činnosti
tektonická – posunem tektonických desek

Dále je dělíme podle hloubky na mělká do 70 km, středně hluboká 70 až 300km, hluboká více než 300 km

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03_prijezd_2409-2149
rovna_prava_pro_vsec...
61_vylet_2809-1353
okolo-msk2011-102
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.