Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Město Pisa, šikmá věž a jiné zajímavosti

Město Pisa, šikmá věž a jiné zajímavosti

M ěsto založili nejspíš řekové, později se zmocnili etruskové a od roku 193 př. n. l. ovládli římané, kteří zde zřídili přístav, který byl opěrným bodem pro římskou flotilu. Po pádu římské říše se stala významnou námořní a obchodní velmocí, protože od mnoha jiných toskánských měst nebyla Pisa vydrancována. Svůj vliv rozšířila po celém středomoří a město jen vzkvétalo. Do střetu se dostávala s bohatými městskými státy Janov, Benátky…

Janovské námořnictvo porazilo Pisu v námořní bitvě a město se už z toho nikdy nevzpamatovalo. Pisa začala ekonomicky upadat a v roce 1406 byla dobita.

V dnešní době je Pisa magnet pro turisty a to díky šikmé věži. Tato věž se nachází v Itálii. Stojí na náměstí zázraků. Je vysoká 56 metrů a má 180 sloupů. Věž je postavena z bílého mramoru. Byla zahájena v roce 1173, ale už krátce po začátku stavby v roce 1174 se začala naklánět. Důvodem jsou mělce založené základy v mělké hornině. Zajímavostí je, že věž se předtím začala naklánět na jinou stranu. Stavitelé se snažili náklon vyrovnat tím, že do země k základům házeli větve, kameny. Plán vyšel na chvíli, později se věž začala opět naklánět znovu a tentokrát na opačnou stranu. Od svislice je nakloněna neuvěřitelných 5 metrů. Její horní patro je završeno zvony. Prohlídka věže je cca 30 minut, děti mladší 8 let na věž nesmí.

Pisa je nejen navštěvovaná díky šikmé věži, je to univerzitní město s dalšími atrakcemi, které stojí za zhlédnutí. Například náměstí Campo dei Miracoli nebo-li pole zázraků tvoří stavby, které vždy symbolizují jednu etapu lidského života.

Katedrála zasvěcená Panně Marii Assuntě v centru náměstí je vrcholným dílem románské pisánské architektury. Budovu ve tvaru latinského kříže zdobí pruhy bílého a šedého mramoru. Vchodové bronzové dveře Portale di San Ranieri byly vytvořeny ve 12 století a zdobí je nádherné biblické výjevy. V interiéru se nacházejí další nádherná umělecká díla. Výstavba hřbitova na severní straně náměstí začala ve 13 století a dokončena byla o století později. Mramorové arkády této dlouhé obdélníkové budovy obepínají půdu údajně dovezenou z Golgoty ze Svaté země.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-07
p1140722
konference-karvina01
P6231595
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.